Ofisler metruk köylere mi dönüşecek?

Önümüzdeki 10 yıl içinde ofisler, tarımdan sanayiye geçiş döneminde köylerin başına geldiği gibi metruk mu olacak? Acaba; “Orada bir ofis var uzakta” mı diyeceğiz?

0
714

Önümüzdeki 10 yıl içinde ofisler, tarımdan sanayiye geçiş döneminde köylerin başına geldiği gibi metruk mu olacak? Acaba; “Orada bir ofis var uzakta” mı diyeceğiz?

10 yıl içinde ofisler metruk mu olacak?

Bu gidişle önümüzdeki 10 yıl içinde ofisler, tarımdan sanayiye geçiş döneminde köylerin başına geldiği gibi metruk olacak. Yoksa; “Orada, bir ofis var uzakta. Gitmesek de o ofisler bizim.” mi diyeceğiz?

Uzmanlara göre gelecek 10 yıl içinde başta mimari ofisler, mühendislik büroları personeli olmak üzere bir çok ofis çalışanı evden çalışmak durumunda kalacak. Tıpkı tarımdan sanayiye geçiş döneminde köylerin terk edildiği gibi ofisler de yakın gelecekte metruk hale gelecek.

Koronavirüs hayatımızda köklü değişikliğe neden oldu

Koronavirüs Salgını ev ve iş hayatımızda köklü değişikliğe neden oldu. Bundan bir yıl öncesinde hayal bile edemeyeceğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Bir kısmımız sadece sosyal mesafeye riayet etmek suretiyle kısmen işlerine devam ederken, Bir çoğumuz da uzaktan çalışmak durumunda kaldı.

2008 krizinin merkezinde finansal verileri ve mali işler yer alırken, Covid-19 Pandemisi, insan kaynakları odaklı bir sorun oldu. 2008 küresel mortgage krizinden alınan dersler sonucu olarak bu krizde, henüz çok büyük işten çıkarmalar yaşanmadı. İmkan nispetinde, Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde, çalışanları korumaya çalışan bir savunma mekanizması oluştu.

Peki bu durum geçici mi, yoksa kalıcı mı?

Bu gelişme, çalışma dünyasının hiyerarşik yapısını tamamen altüst etti. Uzaktan çalışma gerekliliği, mikro yönetim anlayışına sahip, yani kontrol odaklı yöneticiler için kabul edilmesi zor bir durum. Ancak hazırlıksız yakalandığımız bu durum, öngördüğümüzden çok daha uzun süreceğe benziyor. Daha şimdiden bu konuda sanki bir norm oluşmuş gibi.

Fakat personelinin işe geliş gidiş saatini, ne kadar çalıştığını, nasıl çalıştığını gibi mikro düzeyde kontrole alışmış bir yapının, çalışanlarının “kontrolsüz ve özgürce” hareket etmesine dönüşmesi hiç de kolay olmayacağa benziyor. Bir çok işveren, daha önce eğitimine pek önem vermediği, kişisel gelişimi ve mesleki donanımına fazlaca yatırım yapmadığı kadrolarına güven duymakta zorlanacak. Akıllara bir sürü cevabı olmayan soru geliyor;

 • Yalnızca sonuçlara bakarak performans değerlendirmesi yapılabilecek mi?
 • Servis kalitesi sonuç odaklı ölçülebilecek mi?
 • Fiziksel ortam gerektiren işler için beyaz yakalılar daha ne kadar evden hizmet verebilir?

“Pandemi sonrası ofisler terk edilmiş köylere mi dönecek?”

Uzaktan çalışmak şu anda geçici olarak devam ediyor olsa da, özellikle bazı uluslararası şirketlerin veya teknoloji şirketlerinin, önümüzdeki yıl tamamen uzaktan çalışma modeline döneceği öngörülüyor. Bu yöntemi benimsemiş olan kurumlar bir dizi uygulama başlatmış durumda;

 • işe yeni başlayanların evine hoş geldin kahvaltıları yollanıyor,
 • işe alışmaları için iş arkadaşları onlara online ortamda onlara yol gösteriyor,
 • oryantasyon eğitimleri videolarla sanal ortamda yapılıyor,
 • hatta işe alım prosedürü bile online sistemlerle uygulanıyor,
 • stajyerler stajlarına online başlıyor ve bitiriyorlar.

Yarı zamanlı uzaktan çalışma yaygınlaşacak

Özellikle İstanbul gibi metropollerde evden çalışmak başta eğlenceli geliyor. Sanki çok kolay alıştık ve benimsedik gibi gözüküyor. Etrafımızda oluşmuş olan iletişim teknolojisi ve ağları da bu konuda işimizi kolaylaştırdı. Birbirini yeterince tanıyan ekiplerin uzaktan çalışmaya başlaması kolay olabilir. Ancak yeni oluşacak ekipler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Haliyle daha önce hiç görmediğimiz, aynı ortamda bulunmadığımız bir ekip arkadaşımızla aynı yakınlık ve incelikte bir iletişim kuramayız.

Her şeye rağmen koronavirüs salgını sonrası çalışma ortamı hiç bir zaman eskisi gibi olmayacak. İşverenler de çalışanlar da ofislere artık farklı bir gözle bakıyor;

 • Yarı zamanlı uzaktan çalışma,
 • farklı ofis saati kurgulamaları,
 • uzaktan ve ofisten çalışma kombinasyonu gibi konular konuşuluyor.

Covid-19 Salgını sonrası oluşacak yeni hibrit yapılarda bazı konular teker teker ele alınmalı;

Kurum Kültürü

İnsan Kaynakları departmanlarının cevabını aradığı soruların başında; “Online ekiplerle kurum kültürünü nasıl tesis edebiliriz?” geliyor. Sağlam ve köklü bir şirket kültürü için değişim kolay gerçekleşebilir, ancak şirket kültürü zayıf ya da tam oturmamış kurumlar bu yeni düzene kolaylıkla geçiş yapabilecek mi? Çünkü bir yandan bu koşullara uyacak gelişimi sağlamak, diğer yandan da rakiplerimize karşı daha iyi performans ortaya koymak zorundayız.

Çalışan Bağlılığı

Uzaktan çalışma ortamında, fiziksel olduğu gibi, çalışanların şirketle olan bağı da haliyle gevşek olacaktır. Dolayısı ile başka bir şirkete geçme kararı çok rahat verilebilecektir. Çalışanın, yüzünü görmediği müdürüne istifa mektubu yollaması kolay olacaktır.

Bu durumda çalışanlarımızın motivasyonu büyük önem arzediyor.

Performans Yönetimi

360 derece Performans analizi Yönetimine sahip organizasyon sayısı oldukça az. Bunun yanında makul bir performans yönetimine sahip şirketlerin sistemleri, Pandemi dönemine dayanacak kadar esnek değil. Daha hızlı ve esnek ödül sistemleri inşa etmek gibi konuların üzerine kafa yormak ve organizasyonumuza özgü hibrit yapılarımızı oluşturmak durumundayız.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri ve Şantiye Görüntüleri ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında yakında Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da yayınlamaya başlayacağım.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Kaynak; Ofisler terk edilmiş köylere mi dönecek?

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny

www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.