Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal sanayileşme hamlelerinden birisi olarak Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası olan Kardemir’in temelleri dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından 3 Nisan 1937 tarihinde atıldı. İlk yüksek fırın 9 Eylül 1939’da ateşlendi ve 10 Eylül 1939’da İlk Türk Demiri üretildi.
Üretim kapasitesi ile birlikte ürün çeşitliliğini de her geçen gün artıran şirket, Türkiye’de ilk kez 56 mm çapında kalın kangal çelik üretimini gerçekleştirdi. Yılın ilk çeyreğinde kalın kangal üretimini 52 mm çapa kadar çıkaran şirket yine kendisine ait rekoru da egale etti. Kardemir ağır profil, demiryolu rayı ve demiryolu tekeri üretiminde Türkiye’nin tek milli markasıdır.
2016 yılında işletmeye aldığı Çubuk Kangal Üretim Tesislerinde otomotiv sektörüne yönelik çelik kaliteleri de üreten şirket savunma sanayisine yönelik çelik üretimi için de çalışmalara devam etmektedir.
Kardemir Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan, tesiste üretilen çelik çeşitliliğini hızla artırdıklarını ve her geçen gün yeni denemelerle farklı sektörlere çelik tedariki için çalıştıklarını, gerçekleşen 54 ve 56 mm çapındaki kalın kangal üretiminin de bu çabaların bir sonucu olduğunu belirtti.
Yönetim Kurulumuzun yeni ürün geliştirme stratejisine yönelik vizyon ve desteği ile rekabette daha fazla avantaj sağlayacak şekilde çelik kaliteleri geliştirmeye çalıştıklarını, ülkemizde 28 mm çapa kadar kangal üretiminin olduğunu, bunun üzerindeki çapların tamamı ithalat ile karşılandığını” açıklayan Kardemir Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan “Ülkemizde üretimi olmayan yeni bir ürünü daha üreterek Türk sanayisinin hizmetine sunmuş olmanın gururunu, heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu üretimin gerçekleştirilmesi için bize her türlü imkanı sağlayan Yönetim Kurulumuza tüm çalışanlarımız adına teşekkür ediyoruz. Öncelikle tüm çalışanlarımı kutluyorum. Emeklerine, alın terlerine, akıl terlerine sağlık. Ağırlıklı olarak bu yeni üretimimizi makine imalat sektörünün kullanımına sunmuş olacağız. Ayrıca bu çapta otomotiv sanayi sektörü için de çelik kaliteleri üretebilmeyi planlıyoruz. Böylelikle iç piyasamızı da büyüteceğiz. Bu çapta ihracat potansiyelimizin yüksek olduğunu biliyoruz. İhraç pazarlarının da odak noktamızda olacağını ifade etmek isterim. Ülkemiz sanayisine hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bu haber https://www.kardemir.com/duyurular sayfasında yayınlanmıştır. Yeniden düzenleyen İnşaat Mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.