Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 22 Kasım 2018 tarihinde imzaladığı protokole de yer verilen 2018 faaliyet raporda, “Kısa bir süre içinde vergi dairelerinin gayrimenkulleri elektronik ortamda haczedebilir hale gelmesi mümkün olacaktır.” ifadelerine yer verilmiştir.

e-Haciz projesi ile 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 79 uncu maddesine istinaden düzenlenen haciz bildirilerinin, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca alacaklı vergi daireleri adına e-haciz uygulamasına katılan bankalara elektronik ortamda tebliğ edilmesi ve bu tebligatlara elektronik ortamda bankalar tarafından cevap verilmesi, bu kapsamda haczedilen menkul mallar ile her türlü alacak ve hakların paraya çevrilmesi ve vergi dairesi hesaplarına aktarılması amaçlanıyor.

Teknolojik alt yapısı uygun olan bankalar, finans kurumları ve diğer kurumlarla e-haciz protokolleri yapılarak takipli borçların hızlı ve etkili tahsil edilebilmesi amaçlanıyor.

2018 faaliyet raporuna göre, e-Haciz Banka Sisteminin haciz bildirilerinin elektronik ortamda gönderilmesi ve cevaplarının elektronik ortamda alınması ile ilgili kısmın tamamlandığı ve uygulamaya konulduğu, kısa bir süre içinde de vergi dairelerinin gayrimenkulleri elektronik ortamda haczedebilir hale geleceği belirtilmiştir.

Bunun dışında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından sicil kaydı tutulan gemilerin, amme borçlularının borcu nedeniyle vergi dairelerince elektronik ortamda haczedilebilmesine ilişkin çalışmaların da devam ettiğine değinilmiştir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.