Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapar mı?

Türkiye'nin 2018 yılına ait büyüme verilerini değerlendiren Renaissance Capital küresel baş ekonomisti Charles Robertson, Merkez Bankası'nın Haziran'da 400 baz puanlık faiz indirimi yapmasını bekliyor.

0
771

Pazartesi günü açıklanan Türkiye GSYİH verilerini e-posta notunda değerlendiren Renaissance Capital küresel baş ekonomisti Charles Robertson, “Resesyon 2001 ve 2008’den net bir şekilde daha sığ olma yolunda ilerliyor. Bunun bir sebebi daha iyi dış ortam.” dedi.

“Hükümetin kamu bankalarında fonlamayı koruma çabaları yatırım kısmını desteklemede rol oynuyor.” diyen Robertson, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz politikasına ilişkin beklentisine de değindi.

Rencap baş ekonomisti Robertson, enflasyonun hız kesmesiyle birlikte Merkez Bankası’ndan Haziran ayında 400 baz puanlık faiz indirimi yapılabileceği şeklinde değerlendirmede bulundu. Bu şekilde bir indirimin yapılması, şu an %24 seviyesinde olan haftalık repo faizlerinin %20 seviyesine gerilemesi anlamına geliyor.

Merkez Bankası’nın faizlerinde beklenen indirimi yapması halinde, bankalar da bu indirimi faiz oranlarına yansıtacak olup, bu indirimin gerçekleşmesi halinde kısa sürede konut kredisi faiz oranlarında da düşüş gözlenebilecektir.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.