Pazartesi günü açıklanan Türkiye GSYİH verilerini e-posta notunda değerlendiren Renaissance Capital küresel baş ekonomisti Charles Robertson, “Resesyon 2001 ve 2008’den net bir şekilde daha sığ olma yolunda ilerliyor. Bunun bir sebebi daha iyi dış ortam.” dedi.

“Hükümetin kamu bankalarında fonlamayı koruma çabaları yatırım kısmını desteklemede rol oynuyor.” diyen Robertson, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz politikasına ilişkin beklentisine de değindi.

Rencap baş ekonomisti Robertson, enflasyonun hız kesmesiyle birlikte Merkez Bankası’ndan Haziran ayında 400 baz puanlık faiz indirimi yapılabileceği şeklinde değerlendirmede bulundu. Bu şekilde bir indirimin yapılması, şu an %24 seviyesinde olan haftalık repo faizlerinin %20 seviyesine gerilemesi anlamına geliyor.

Merkez Bankası’nın faizlerinde beklenen indirimi yapması halinde, bankalar da bu indirimi faiz oranlarına yansıtacak olup, bu indirimin gerçekleşmesi halinde kısa sürede konut kredisi faiz oranlarında da düşüş gözlenebilecektir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.