Çılgın Proje! Kanal İstanbul’a rakip

Avrupa, Hollandalı bilim insanı Sjoerd Groeskamp'ın gündeme getirdiği "çılgın projeyi" konuşuyor. Groeskamp, Fransa ile İngiltere ve İskoçya ile Norveç arasına iki adet dev baraj kurma planını tanıttı.

0
667

Avrupa, Hollandalı bilim insanı Sjoerd Groeskamp’ın gündeme getirdiği “çılgın projeyi” konuşuyor. Groeskamp, Fransa ile İngiltere ve İskoçya ile Norveç arasına iki adet dev baraj kurma planını tanıttı.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre Küresel ısınma dolayısıyla Dünya su seviyelerinin yükselmesi riskiyle karşı karşıyayken, Hollandalı bilim insanı Sjoerd Groeskamp çılgın projesini tanıttı. Kuzey Denizi’ni Güvene Alma Projesi olarak da bilinen projenin mimarı, American Journal of Meteorology isimli dergiye projeyi kapsamlı bir şekilde yazdı.

Okyanus bilimi uzmanı Groeskamp, “En kötü senaryolara göre 2500 yılında su seviyesinin 10 metre yükselmesi bekleniyor. Dolayısıyla bu durumla mücadele etmek için biri 482 kilometrelik diğeri de 160 kilometrelik iki baraj yapılabilir” dedi.

Böylelikle Kuzey Denizi’ni kapatarak yükselen su seviyesi ile mücadele edilebileceğini söyleyen Groeskamp, bu denli büyük barajlar yapmanın maliyetinin de düştüğünü söyledi. Groeskamp, teknik ve ekonomik açıdan bu barajların yapılabilir olduğunu duyururken, 234 milyon dolar ile 648 milyon dolar arasında bir miktara bu projenin gerçekleştirilebileceğini savundu.

Dev Baraj projesi fikir ayrılıkları oluşturdu

Groeskamp’ın projesi büyük ilgi çekerken İngiltere’deki Reading Üniveristesi’nde görevli profesör Hannah Cloke İngiliz The Guardian gazetesine verdiği demeç şu şekilde. Profesör Cloke, “Bu plan işe yarayabilir ve kutunun dışından düşünmek güzel çünkü gelecek gerçekten çok korkutucu. Fakat bu kadar büyük bir parayı, su taşkını ve sellere karşı önlem almak için kullanmak daha iyi olabilir” dedi.

Kazanılmış değer analizi ve Yurt dışında iş geliştirme içerikli makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

https://www.insaport.com/haberler/earned-value-management/

https://www.insaport.com/haberler/yurt-disinda-is-gelistirme/

Düzenleyen; İnş.Müh.Ebubekir YILMAZER

E-posta: ebubekiryilmazer@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.