Düzenleyen: Mimar Aynur Duysak

Arkitera Emine Merdim Yılmaz’ın haberine göre; Kuwait Foundation for the Advancement of Sciences (KFAS) tarafından yeni merkezinin tasarlanması için açılan uluslararası yarışmayı TOPOTEK 1 kazandı. Yarışmaya katılan ve finale kalanlar arasında Türkiye’den de ekipler vardı.

Ön seçimli, iki aşamalı ve sınırlı olarak düzenlenen uluslararası yarışma ile Kuveyt’in Salmiyan Yarımadası’ndaki Ras-Al Ard bölgesini çekici bir bilim merkezi haline getirilmesi amaçlanıyordu.
Dan Budik ve Martin Rein-Cano liderliğindeki kazanan ekip, KFAS arazisi için tasarladıkları konseptin, “liman boyunca mevcut sahil şeridiyle sorunsuz bir şekilde birleşen, davetkar bir yeşil kamusal alan öngördüğünü” söyledi.


Jüri, kazanan tasarımın “kavramsal ve yapısal yaklaşımı tüm işlevsel gereklilikleri yerine getiren ve geleneksel bir bağlamda duyarlılığı sağlayan cesur, tutarlı bir katkı” olduğunu söyledi.

Ödül kazanan diğer ekipler:
İkincilik Ödülü: Metaform architects (Lüksemburg)  
Üçüncülük Ödülü: Querkraft architekten zt gmbh (Avusturya)
Dördüncülük Ödülü: Nasrine Seraji Architect (Fransa), Petitdidierprioux Architects (Fransa), VS-A (Hong Kong, Çin) ve Djao-Rakitine LTD (İngiltere)
Alman yarışma organizasyon şirketi [phase eins] tarafından yürütülen yarışmada Türkiye’den finale kalanlar arasında Tabanlıoğlu Mimarlık, Melike Altınışık Architects – K Architects ve Yalın Mimarlık – KAAT Mimarlık bulunuyordu.

Tabanlıoğlu Mimarlık

Melike Altinisik Architects – K Architects

Yalın Mimarlık – KAAT Mimarlık

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.