Tecrübe denildiğinde aklınıza ne geliyor? Bir kağıt parçası mı? Söylemden ibaret olan ifadeler mi? Sahi, tecrübe nasıl ölçülür? Bir kişinin bir yılda edindiği tecrübeyi başka biri de mi bir yılda edinir?

Tanım olarak tecrübe; bir olaya ya da konuya, maruz kalmak veya müdahil olmak yoluyla, hakim ve hazırlıklı olmak şeklinde ifade edilebilir. Yani konuyu veya olayı yaşamış, görmüş veya tatmış olmak da diyebiliriz.

Sosyal medyada yayımlanan işler ve iş bulmaya yardımcı olan sitelerde karşınıza rakamlar ile ifade edilen tecrübe şartını görmemiş olmanız imkansızdır. Peki, firmalar neden bu şartı koşuyor? Neden yeni mezun birini tercih etmiyorlar?

Sektörde belli bir konuma gelmiş firmalar iş akış sürecinin bozulmasını pek istemez. Bu nedenle ayrılan personelinin yerine veya kadro genişlemesi yapacağı zaman işe hakim olan kişileri almak ister. Elbette haklılar ama bir noktada hata yapıldığını düşünüyorum. Bu firmalar neden kendi firma kültürüne göre yeni mezunları yetiştirmiyor? Daha iyi olmaz mı? Mevcut personelinin ömür boyu aynı işte çalışacağının garantisini kimse veremez. Bu nedenle firmalar kendi çalışma kültürüne göre personel yetiştirmesi halinde, tecrübeli personel arayışına da girmeyecektir. Tabi bu kişiyi hazırlamak ve yetiştirmek hem zaman hem de maliyet yönünden firmaların hoşuna gitmiyor. Peki, firmalar bu sorunu nasıl aşacak?

Ülkemizde mühendislik eğitimi 4 yıl olmaktadır. Bu 4 yıllık eğitim sürecindeki birinci yılının boş geçtiğini, zaten lisede yoğun bir şekilde alınmış derslerin tekrar verilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Gereksiz derslerin müfredattan çıkarılması ve bu boşluğun yerine de STAJ eğitiminin getirilmesi sizce nasıl olur?

Mesela, ilk iki yılda teorik bilginin ağırlıkta olduğu, öğrencileri mesleğe hazırlayan temel eğitimlerin verildiği, son iki yılda ise yarı eğitim yarı staj sisteminden oluşan bir müfredat nasıl olurdu? Tabi bu staj kesintisiz olup stajın bir yılı ofis bir yılı da saha olabilir. Peki, bu kadar öğrenciye staj yapacağı yeri nasıl sağlayabiliriz?

Aslında her iki soru da birbirinin cevabı. Yani, firmaların stajyer bulundurmalarını zorunlu hale getireceğiz. Tabi buna devlet desteği de verilecek ve işverenin üzerindeki maliyet yükü azaltılacak. Firmalarda bulundurulacak stajyer sayısını da firmada çalışan personel sayısına göre belirleyeceğiz. Eğer bunu sağlarsak, hem firmaların tecrübeli personel arayışına hem de yeni mezunların tecrübe eksikliğine çözüm getirmiş oluruz. Tabi her alanda uygulanabilirliği tartışılır ama genel manada uygulanabilir ve ileriye yönelik çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

Bu konudaki görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,
İnş. Müh. Yüksel KAYA

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.