Kamu bankalarının ve özel bankaların ev kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faizlerinde son durum ne? Ekteki tablodan kendiniz aylık taksit tutarını hesap edebilirsiniz;

Ev kredisi faiz oranları ne kadar?

Kış mevsiminden çıkma arefesinde olduğumuz şu dönemde vatandaşlar, yavaş yavaş yaz mevsimini planlıyor. Evini yenilemek isteyenler. konut yatırımı yapmak isteyenler, evlenip ayrı bir eve çıkma durumunda olanlar, bankaların ev kredisi oranlarını araştırmaya başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Şırnak’ta iş dünyasının temsilcileri ile bir araya geldiğinde yaptığı açıklamada, kamu bankalarının 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle sıfır konut faizlerini 0,99’dan 0,79 a indireceklerini söylemişti.

Bakan Berat Albayrak Şırnak’ta yaptığı konuşmada şunları söylemişti; “Türkiye için güzel mesajı Şırnak’tan verelim. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan özellikle sıfır ev kredisi faizlerinde aylık yüzde 0,99 oranı en düşük seviye olan yüzde 0,79 a indirelim diye teklif geldi. 1 Ocak itibarıyla faizler inecek. Kredi maliyetleri düştükçe bunu toplumumuza yansıtmaya devam edeceğiz. Gerek inşaat sektörü, gerekse yan sektörlerde maliyet ve faizler daha da düşecek.”

İlk adımı Ziraat Bankası attı

Bakan Albayrak’ın sıfır konutlardaki kredi indirimine ilişkin açıklaması sonrası ilk adım Ziraat Katılım’dan geldi.

Ziraat Katılım 08.01.2020 tarihinden itibaren, sıfır konut alacaklar için kredi vadesi 120 ay olacak ve 500 bin lirayı aşmayacak ev kredisini aylık yüzde 0,79 faiz oranından kullandırıyor.

Kamu bankalarının güncel aylık faiz oranları şu şekilde;

Ziraat Bankası

İhtiyaç Kredisi: yüzde 1,12

Konut Kredisi: yüzde 0,99

Taşıt Kredisi: yüzde 1,02

Sıfır Konut Kredisi: yüzde 0,79

Vakıfbank

İhtiyaç Kredisi: yüzde 1,12

Konut Kredisi: yüzde 0,99

Taşıt Kredisi: yüzde 1,05

Halkbank

İhtiyaç Kredisi:

  • Maaş Müşterileri için yüzde 1,05,
  • Diğer müşteriler için) yüzde 1,11

Konut Kredisi: yüzde 0,99

Taşıt Kredisi: yüzde 1,02

Sıfır Konut Kredisi: yüzde 0,79

İş Bankası’nda son durum ne?

İş Bankası‘nda da faiz indirimi uygulanıyor. Banka Ev Kredisini;

  • Hayat Sigortalı: yüzde 0,95
  • Hayat Sigortasız: yüzde 0,99’dan kullandırıyor.

0 Km ve ikinci el Taşıt Kredisi: yüzde 0,97

İhtiyaç Kredisi Sigortalı: yüzde 0,99

Çekebileceğiniz Aylık Taksit Tutarını ve Kredi Miktarını hesaplayabilirsiniz;

Ekteki tablodan kendiniz aylık taksit tutarını hesap edebilirsiniz;

  • kullanılacak kredi miktarını girin,
  • aylık faiz oranını girin ve
  • kredi süresini (ay olarak) girin.

Yine aynı şekilde ekteki tablodan kullanabileceğiniz kredi miktarını bulabilirsiniz;

  • ödeyebileceğiniz aylık taksit miktarını girin,
  • bankanın aylık faiz oranını girin ve
  • kredi süresini (ay olarak) girin.

Tablo size bankaya yapacağınız toplam geri ödemeyi de verecektir.

Devlet bankaları faiz oranları… Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank kredi faizleri ne kadar? başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 12 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikAralıkta inşaat maliyet endeksi artışı yıllık yüzde 10,76 oldu!
Sonraki İçerikÇılgın Proje! Kanal İstanbul’a rakip
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.