Aralıkta inşaat maliyet endeksi artışı yıllık yüzde 10,76 oldu!

2019 yılı Aralıkta inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.01 artarak, yıllık 10,76 yükselmiş oldu.

0
418

2019 yılı Aralıkta inşaat maliyet endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.01 artarak, yıllık 10,76 yükselmiş oldu.

Aralıkta inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 10,76 arttı.

2019 yılı Aralıkta inşaat maliyet endeksi, bir önceki ay olan Kasıma göre yüzde 1,01, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 10,76 arttı.

Kasım ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 1,23 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 0,57 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 4,93 arttı,
 • işçilik endeksi yüzde 25,55 arttı.
2019 yılı Aralıkta inşaat maliyet endeksi yıllık değişim oranı

Bina inşaatı maliyet endeksi yıllık yüzde 11,04, aylık yüzde 0,83 arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,83, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,04 arttı.

Kasım ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 1,01 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 0,46 arttı.
2019 Aralıkta bina inşaatı maliyet endeksi aylık değişim oranı

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 5,12 arttı,
 • işçilik endeksi yüzde 25,70 arttı.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi aylık yüzde 1,66, yıllık yüzde 9,84 arttı

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,66, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,84 arttı.

Kasım ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 1,95 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 0,98 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre;

 • malzeme endeksi yüzde 4,33 artarken,
 • işçilik endeksi yüzde 24,96 arttı.
2019 Aralıkta bina inşaatı maliyet endeksi yıllık değişim oranı

Editörün ‘Aralıkta inşaat Maliyet Endeksi’ Değerlendirmesi

TÜİK 2019 yılı Aralıkta inşaat Maliyet Endeksi verilerine bakıldığında, inşaat maliyeti artışının, yıllık bazda yüzde 7,62 oranında gerçekleştiğini görüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye genelinde 2019 yılı Kasım ayında satılan konut sayısı yüzde 54,4 oranında artışla 138 bin 372 adet oldu.

KPMG Türkiye yayımladığı ‘Sektörel Bakış 2020 – İnşaat Raporu’na göre; 2020 yılında sektördeki hareketlenme için, yeni projelere başlamadan önce, mevcut yapı stoğunun erimesinde kampanyalı konut satışları etkili olabilir.

İnşaat maliyet artışı yıllık enflasyonun üzerine çıkmadığı sürece sektörel aktörler, satış fiyatlarında artış baskısı hissetmeyecek ve bu durum mevcut konut stoğunun erimesine katkı sağlayacaktır.

Yeni projelerin gündeme gelmesi, ancak bu aşamadan sonra söz konusu olabilecektir.

“Yapı Stoğumuzu depremlere göre elden geçirmeliyiz”

Fakat burada önemli bir konuya değinmemiz gerek. 24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen deprem, Elazığ ve Malatya’da büyük yıkımlara yol açtı. Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki deprem ile çok sayıda ağır hasarlı bina ve orta hasarlı bina ortaya çıktı. Sonuna gelinen hasar tespit çalışmalarının ortaya koyduğu gerçek, büyük oranda göçtüğü için yıkılacak bina durumunda on binlerin üzerinde yapının olduğudur.

Uzmanlar, mevcut yapı stoğunun, (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği) TBDY 2018’e göre risk analizinin hızlıca yapılması gerektiğine dikkati çekiyor. Risksiz olup da güçlendirme ile kurtarılabilecek yapılar, tekniğine uygun, konusunda uzman, Mühendislik ofisleri denetiminde güçlendirilmeli.

“Riskli Yapıları Kentsel Dönüşüm kapsamında yeniden imar etmeliyiz”

Riskli yapıları ise bir an önce Kentsel Dönüşüm çerçevesinde yıkıp, belediye ve bakanlık iş birliği ile ada bazında yeniden imar etmeliyiz.

“Deprem değil, bina öldürür”

Tüm Türkiye vatandaşları olarak, bir deprem ülkesinde olduğumuz bilinci ile hareket etmeliyiz. Yapılarımızı artık 7 şiddetinde bir depreme göre tasarlamalı, plan ve projesine uygun olarak, yapı denetim gözetiminde inşa etmeli ve özellikle temel ve bodrum katlarını dış etmenlere karşı koruyacak tedbirleri almalıyız.

Kaynak; http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33744

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

www.mithatguney.com

#mithatgüney @mithatgny

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikMarmara için deprem uyarısı. Aniden kırılırsa 7.5’in üzerinde olacak!
Sonraki İçerikBankaların ev kredisi faiz oranları ne kadar?
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.