Türk müteahhitleri, 123 ülkede 9600 civarında proje üstlenmiş, bu projelerin toplam tutarı yaklaşık 380 milyar ABD Doları’na ulaşmıştır. Diğer taraftan Türkiye, inşaat malzemeleri üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir.

Türkiye’nin coğrafi konumu, Türk inşaat sektörünün küresel rekabet gücüne katkı sağlayan önemli faktörlerden birisidir. Uluslararası standarttaki hizmetin rakiplerden daha uygun fiyatlarla sunumu, yüksek müşteri memnuniyeti, güvenilir iş ortaklığı, çok çeşitli projelerde kazanılmış zengin uluslararası deneyim, çevre ülkelerdeki iş ortamlarına aşinalık, nitelikli insan gücü ve risk alma kapasitesi Türk müteahhitlerini rekabette üstün kılan diğer önemli özelliklerdir.

Son dört yılın değerlendirmesi

2015 yılında Türk müteahhitlik şirketleri 59 ülkede, toplam tutarı yaklaşık 23.4 milyar ABD Doları olan 270 yeni proje üstlenmiştir. %69.7’lik toplam pay ile Rusya Federasyonu, Kuveyt, Cezayir ve Türkmenistan lider pazar konumunda yer almakta olup, onları sırasıyla Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kongo, Irak ve Gana izlemektedir.

2016 yılında ise, Türk müteahhitlik firmaları 56 ülkede, toplam tutarı yaklaşık 13.9 milyar ABD Doları olan 196 yeni proje üstlenmiştir. %41.6’lık toplam pay ile Katar, Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu ve Özbekistan lider pazar konumunda yer almakta olup, onları sırasıyla Bahreyn, BAE, Kuveyt, Senegal, Pakistan ve Ukrayna izlemektedir.

2017 yılına bakıldığında, Türk müteahhitlik firmalarının 56 ülkede, toplam tutarı yaklaşık 15.6 milyar ABD Doları olan 293 proje üstlenmiş oldukları görülmektedir. Bu dönemde %52.2’lik toplam pay ile Tanzanya, Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu ve BAE önde gelen pazarlardır.

2018 yılına bakıldığında ise Türk müteahhitlik firmalarının 54 ülkede, toplam tutarı yaklaşık 20 milyar ABD Doları olan 283 proje üstlenmiş oldukları görülmektedir. Bu dönemde %53.4’lük toplam pay ile Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Katar ve Sudan önde gelen pazarlardır.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak; Türkiye Müteahhitler Birliği’nin paylaşmış olduğu Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri-2019 raporudur.

Detaylı bilgiler için indirebilirsiniz; YDMH_Subat_2019

Yurt dışı projelerinde iş geliştirme

İMO İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen İnş. Müh. Emre KISACIK ’ın konuşmacı olarak katıldığı “Yurt dışında iş geliştirme ve sözleşme yönetimi” konulu seminerde bahsedilenler şu şekildedir.

Stratejik Planlama Nedir?

Şirketlerin vizyon ve amaçları doğrultusunda, mevcut kaynakları dikkate alarak varmak istediği hedefleri, yönünü ve stratejisini belirleyen bir çalışmadır. Genel hatlarıyla;

  • Mevcut Durum
  • Hedefler
  • Bu hedeflere ulaşmak için belirlenen araçlar olmak üzere oluşturulan üç aşamalı bir yol haritasıdır.

Risk ve Fırsat Nedir?

Risk yönetimi gelecekte ortaya çıkabilicek durumların, olayların veya iç ve dış etkenlerin şirketin projesinin amaç ve hedeflerinin gerçekleşmesinin olumlu (FIRSAT) veya olumsuz (RİSK) etkileyen belirsiz olay veya durumdur.

Ülke Analizi

Genel bakış;

-Makroekonomik data ve gelecek tahminler

-Politik değerlendirme ve riskler

-İnşaat pazarının güncel durumu ve gelecek tahminleri

Ülke analizi kapsamında örneğin Türkiye’nin 2023 hedefi, Katar’ın 2030 hedefi ve bu hedefler içerisinde ülkelerin stratejik planlarının içerisinde inşaat sektörüne ayırmış olduğu bütçeler iyi analiz edilip yurt  dışında fırsat yakalamak ve iş geliştirmek başarılı olmada bir adımdır.

“Yurt dışında iş geliştirme ve sözleşme yönetimi” konulu seminere linkten ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/user/imoistanbulsube

Düzenleyen; İnş.Müh.(Stu) Ebubekir YILMAZER

E-posta: ebubekiryilmazer@gmail.com

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ebubekir-y%C4%B1lmazer-52b352151/

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.