Beyoğlu’da 4 Katlı Bina Çöktü

Beyoğlu’da 4 Katlı Bina Çöktü ! İstanbul Beyoğlu’da 4 katlı bir bina, yanında yapılan inşaat çalışması nedeniyle çöktü. Toprak kaymasının başlamasıyla birlikte binanın tahliye edilmesi büyük bir faciayı önledi. Çöken binanın kaçak olduğu öğrenildi.

0
2307
yazı üstü

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, çöken bina ile tehdit altında bulunan iki binadaki 29 aileyi çevredeki otellere yerleştirdiklerini söyledi. Çöken binanın yanındaki alanın futbolcu Arda Turan’ın oteli için kazıldığı belirtildi. Turan’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

İstanbul Beyoğlu Sütlüce’de zemininde toprak kayması oluştuğu için tahliye edilen apartman çöktü.

İmrahor Caddesi Fuadiye Sokak’taki 4 katlı bir apartmanın altında toprak kayması meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Polis ekipleri, bina yakınındaki caddeyi trafiğe kapatırken, çevrede güvenlik önlemi aldı. Bina tahliye edilirken, çevredeki apartmanlar da tedbir amacıyla boşaltıldı.

Peki toprak kayması niçin yaşandı? Çöken binanın ön cephesinde futbolcu Arda Turan’a ait otel inşaatı için çalışma yapılıyordu. Temel kazılmış, istinat duvarı yapılmıştı. Sağanak yağışın da etkisiyle zemin çalışması olan alana doğru toprak kayması meydana geldi.

Arda Turan Açıklama Yaptı

Konuyla ilgili açıklama yapan Turan ”Benim bütün ruhsatım ve izinlerim var. Yaşanan olayın benimle bir ilgisi yok” ifadelerini kullandı. Arda Turan’ın oteli kardeşi için yaptırdığı belirtiliyor.

Dehşet Dakikaları…

Toprak kaymasının devam ettiği gözlenirken, çevredekilerin korku dolu gözleri arasında bina büyük bir gürültüyle çöktü.

Bina tahliye edilirken, çevredeki apartmanlar da tedbir amacıyla boşaltıldı.

Çevre sakinlerinden Gamzenur Tazegül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ses üzerine dışarı çıktığını belirterek, “Karşıdaki binanın yıkıldığını gördük. Polisler, bizim binanın da çökme riski olduğunu söyledi.” dedi.

Yazgülü Cenan ise sesle irkildiklerini kaydederek, “Yan taraftaki binada toprak kayması olduğunu gördük. Şu an gözümüzün önünde bina kayıyor.” diye konuştu.

Beyoğlu Belediye Başkanı: ”Ruhsatı Olmayan Bir Bina”

Beyoğlu Kaymakamı Savaş Ünlü ve Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “3 binada tehlike yaşıyoruz. 1994’te yapılmış, ruhsatı, iskanı olmayan bir bina, yoğun yağmurlardan dolayı istinat duvarının yıkılmasından sonra büyük bir tehlike yaşıyor” dedi.

Demircan, “Evi çöken bütün vatandaşımızın durumu bize aittir, bizim misafirimizdir. Onların bu geçici sürede hayata nasıl entegre olacaklarını biz koordine edeceğiz, yarım saat sonra toplantı yapıyoruz” diye konuştu.

Çökme tehlikesinin yaşandığı binanın sahibi Emin Ertürk, ”Arda Turan burada kardeşi adına bir otel inşaatına başladı. İstişare ettik uyardık söyledik, fotoğraflar gösterdik. Belirgin bir şekilde açılmalar oldu. Ben onları da uyardım. Bina benim. Orada kiracılar var. Tek sevindiğim orada kimsenin olmaması şu an. Mal bile ikinci derecede bu durumda. Şu an canımız kurtuldu ona seviniyoruz” diye konuştu.

Acil Eylem Planı, Çöken Binada Yaşayanları İskan Etmek

Beyoğlu Sütlüce’de çöken binanın sakinlerini teselli eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bundan sonra önümüzdeki acil eylem planı çöken evin yaşayanlarını bir yerlerde iskan ettirmek. Buradaki yaraları saracağız. Burada yaşayanların gelecekte ne yapacaklarını planlayacağız. Bu otel olabilir onları konuşacağız. Yaşamlarına rahat edecekleri ortamı hazırlayacağız. Bir yandan da diğer işlemleri konuşacağız. Buradaki yaraları saracağız. Burada yaşayanların gelecekte ne yapacaklarını planlayacağız” dedi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.