Konutlardan sonra Fabrika Binaları da yüksek fiyat artışı yaşıyor!

Yatırım yapmak isteyen sanayicilerin Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yer bulamaması, Fabrika Binaları fiyatlarında artış yaşanmasına sebep oldu.

0
181

Yatırım yapmak isteyen sanayicilerin Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yer bulamaması, Fabrika Binaları fiyatlarında artış yaşanmasına sebep oldu.

Fabrika Binaları ortalama birim bedelleri son bir yılda yüzde 27 arttı!

Yatırım yapmak isteyen sanayicilerin Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yer bulamaması, fabrika binaları fiyatlarında artış yaşanmasına sebep oldu. Sanayi binalarının birim bedelleri ve kiralarında yaşanan yüksek artış dikkat çekiyor. Artışın birim bedellerinde yüzde 27, birim kiraların da yüzde 31 olduğu belirtiliyor. Bazı OSB’lerde fiyat artışının yüzde 100’ü aşması da söz konusu.

Konutlarda yaşanan fiyat artışları gündemdeki sıcaklığı korurken, sanayicilerin fabrika fiyatlarında meydana gelen yüksek artıştan şikayetleri gündeme geldi. Denge Değerleme tarafından hazırlanan rapora göre, sanayi tesislerinin ortalama birim bedelleri son bir yılda yüzde 27 artış göstermiş.

Dünya Gazetesi’nden Merve YİĞİTCAN‘ın yaptığı habere göre, sanayi işlem yoğunluğu fazla olan 22 ilde 2020 ve 2021 yılları için yapılan analizler gerçeği açığa çıkardı. Analize göre, ülkemizde fabrika binalarının metrekare başına ortalama birim bedelleri bir yılda yüzde 27 artarak, 2 bin 80 TL’ye çıktı.

Metrekare başına ortalama birim bedelleri sırasıyla;

 • 4 bin 52 TL ile İstanbul Avrupa Yakası,
 • 3 bin 914 TL ile İstanbul Anadolu Yakası,
 • 3 bin 504 TL ile Kocaeli,
 • 2 bin 846 TL ile Antalya ve
 • 2 bin 302 TL ile Konya olarak kayıtlara geçti.

Ortalama birim bedellerindeki artış oranlarında ise yüzde 66 ile Antalya ilk sırada yer aldı. Antalya’yı ise Konya, Balıkesir, Çanakkale ve Kocaeli takip etti.

Fabrika birim bedellerindeki artış, konut fiyat artışlarını yakaladı

Raporda fabrikaların aylık birim kiralarında da ciddi artışların yaşandığı belirtiliyor. Son bir yıl içerisinde sanayi tesislerinde aylık birim kira fiyatlarında yüzde 31,6 artış yaşandı.

En yüksek kira artışının olduğu iller ise;

 • %69 artış ile Konya,
 • %62 artış ile Antalya,
 • %60 artış ile Düzce,
 • %58 artış ile Balıkesir ve
 • %44 artış ile Kocaeli olarak kayıtlara geçti.

Aylık birim kirada da ise sıralama sırasıyla;

 1. Kocaeli
 2. İstanbul Avrupa Yakası
 3. İstanbul Anadolu Yakası
 4. Antalya
 5. Bursa olarak belirtildi.

Yayınlanan raporda, “Ülkemizde sanayi alanındaki gelişmelere paralel olarak sanayi arsa üretimi kısıtlı kalmaktadır. Ülkemizin pandemi nedeniyle üretimde dünyada öne çıkması arz-talep dengesizliğini artırmış, fabrika birim bedellerindeki artış oranı konut fiyat artış oranlarını yakalamış durumdadır.” ifadeleri yer aldı.

İTO Başkanı: “Kapasite artırılmalı”

Fabrikaların birim bedellerinde meydana gelen artışlar hakkında değerlendirmede bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Türkiye genelinde sanayi tesislerinde ortalama birim kira artışları yüzde 30’u aşmış durumda. Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrek büyümesinin detaylarına baktığımızda stoklarda 5 puan azalma dikkati çekiyordu. Bu, kurulu üretim kapasitesinin artırılması gereğini de ortaya koyuyor. Bu sebeple yatırım kapasitesi için OSB’lerde yer sorunlarının çözülerek, finansman ve ham madde temini imkanlarının geliştirilmesi büyük önem arz ediyor.” diye belirtti.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımızdan paylaşılmıştır.

Kaynak; Konuttaki yüksek fiyat artışı fabrika binalarına da sıçradı (dunya.com)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikYurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde akreditasyon sistemi geliyor!
Sonraki İçerikHazır Beton Endeksi 2021 Ağustos Ayı Raporu
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.