ABD’nin çelik ve alüminyum kararının ardından Türk çelik üreticileri de harekete geçti. Ocak-temmuz 2018 döneminde ABD’ye olan ihracatın 250 milyon dolar gerilemesi üzerine yeni pazar arayışına başlayan sektör yönünü Uzakdoğu pazarına çevirdi. 2017 yılında ABD’ye 1.3 milyar dolarlık demir-çelik ve alüminyum ihraç eden sektör oyuncuları, bu oranın toplam ihracatın binde 7’sine denk geldiğini belirterek, “ABD’nin haksız yaptırımları karşısında Uzakdoğu pazarına yoğunlaşacağız” dedi.

ALTERNATİF PAZARLAR

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Arslan konuyla ilgili olarak, “Hong Kong, Singapur, Filipinler ve Malezya’yı kapsayan Uzakdoğu ülkelerine ve Güney Amerika’ya ihracatımızı artıracağız. Bu pazarlarda yüksek potansiyel var” dedi. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalın Ertan, geçen yıl Amerika’ya 1.9 milyon ton ihracat yapıldığını belirterek, “Amerika’ya geçtiğimiz yıl 1.3 milyar dolarlık ihracat yaptık. 2018’in ilk 6 ayında ise 800 bin ton çelik ürün ile 720 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Amerika’nın koyduğu ek vergilerle orada da çelik fiyatları arttı. Onların çelik üretimi iç piyasadaki talebi karşılamıyor” değerlendirmesini yaptı. Türkiye’nin yeni pazarlara yöneleceğini ifade eden Ertan, şöyle devam etti: “Bundan sonra Batı Afrika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Uzakdoğu ülkelerine ihracat yapabiliriz. Türkiye’deki çelik üretim kapasitesi 50 milyon ton. Amerika’ya ihraç ettiğimiz çeliği dünyada her yere satabiliriz.”

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Yaşananlarla ilgili olarak bir kriz masası oluşturan Türkiye İhracatçılar Meclisi, hukuk çerçevesinde atılacak adımlar için yol haritası çıkartıyor. Konunun Dünya Ticaret Örgütü tarafından da inceleneceği bilgisini veren TİM yöneticileri, “Trump’ın kararı ABD’deki alıcılarda panik uyandırıyor. Onlar da bu kararın yanlış olduğunu ve yakın zamanda düzeltileceğini ifade ediyor. Kendileri ile de temastayız. Hukuki süreci başlattık” dedi.

 

2. sıra 

Üretim bazında Avrupa’daki yeri

10 ülke 

Türkiye ihracatta ilk 10 ülke içinde

200 ülke 

İhracat yaptığımız ülke sayısı

50 milyon ton 

Türkiye’nin çelik üretim kapasitesi

8. sıra 

Üretimde dünyadaki sıralaması

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.