TBMM Genel Kurulunda, ‘’ Çevre Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’ kabul edilerek Resmi Gazete’ de yürürlüğe girdi. Kanuna göre, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için uyulması zorunlu standartlar, plastik poşet ve plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, kirletme bedeli ve kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması vb. gibi hususlara ilişkin idari ve teknik usul ve esaslar dikkat edilmiştir.

Çevre korumasına yönelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019’ dan itibaren plastik alışveriş poşetleri, tüm satış noktalarından tüketiciye, ücreti en az 25 kuruştan temin edilecek ve belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını 1 Ocak 2021’den itibaren zorunlu tutacaktır. Hatta bazı zincir marketlerde 1 Ocak’ ta aksaklıklar yaşanmaması adına uygulamanın hazırlıkları hızla başlayarak, üzerine barkod konulan naylon poşetler kasalarda okutulmaya başlandı.

Peki, poşet kullanımını engellememize sebep olan sürece nasıl girdik?

Bundan 3040 yıl önce plastik poşetler ve plastik şişeler hayatımızda bulunmuyorken bizler pazarlardan, manavlardan aldıklarımızı neyle taşıyorduk?

Alışverişe çıkanlarımız ceplerinde fileler, daha önce kullanılmış gazete kağıtlarından veya daha sonraları üretilen kaliteli kağıtlardan yapılmış kese kağıtları ve bez torbalarla taşırlardı. Yani hayatımızın olmazsa olmazı değildi, bu plastik poşetler…

Plastik atıklar hayatımıza girdikten sonra, doğaya vahşi bir şekilde atılarak depoladığımız bu ürünler; karada 800 yılda, denizde ise 400 yüzyılda yok olabiliyorken, bu atıklar doğayı kirletmekle birlikte güneş ışınına duyarlı olduklarından dolayı zamanla ışınlarla kimyasal değişime uğrayarak doğanın ve canlıların zehirlenmesine sebep oluyor. Birçok hastalıkların artmasındaki en büyük etkenlerden biri aşırı plastik kullanımı olduğu araştırmalarda karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde tahminlere göre kişi başına yılda 400 plastik poşet tüketimi varken, ülke bazında 32 milyar plastik poşet çöplere, sokaklara, parklara, derelere, denizlere, ormanlara, okyanuslara karışıyor. Bunu dünya çapında hesaplamaya kalkarsak yılda yaklaşık 1 trilyonu aşan plastik poşet kullanıldığı tahmin ediliyor.

Dünya sularında balıkların % 75’ nin tükenmiş durumda olması denizlerimizdeki kirlilikten kaynaklı iken, bu kirliliğin en önemli faktörünü plastikler oluşturuyor. 2050 yılında ise denizlerde balıklardan çok plastiğin bulunacağı öne sürülüyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi’ nde görevli Dr. Sedat Gündoğdu plastik atık kirliliğini araştırırken, Mersin ve İskenderun Körfezi’ nde bir kilometrelik alanda yüzen bir insanın 300 adet plastik parçası yutabileceğini belirtiyor.

Kısacası, sorun büyük ve önemliyken, sonuçları dehşet verici durumda..

Bütün bu sonuçlarla savaşmak, doğamıza sahip çıkmak ve daha büyük sorunların önüne geçebilmek için bez torba kullanımı başlatılmalı ve yaygınlaştırılmalıdır.

 

Çevre Mühendisi Tülay ALKURT

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik8 YORUMLAR

  1. İnsanlarımızı bilinçlendirmek ve doğamızı korumak adına güzel konulara değinmişsin. Unutmamalıyız ki doğa bizim ve doğa varoldukça bizlerde varolacağız. Başarılarının devamını dilerim canım arkadaşım ☺️

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.