Tasfiye Kararnamesi, 18.01.2019 Tarihli ve 30659 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan “7161 nolu Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” la yürürlüğe girdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı 13 şubatta bu konu ile ilgili bir yazı yayımladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş istenmesine ilişkin gerekçe ve detayları belirtmediği için çoğu idare ve yüklenici tasfiye için başvuru yapamadı. Yapanlar ise ne kadar doğru bir talepte bulunduklarından emin olamıyordu. Dün yapılan yazılı açıklama ile bu konuya açıklık getirildi ancak halen akıllarda sorular bulunuyor. Bakanlık talep ettiği bu bilgileri nasıl değerlendirecek? Kabul şartları neler olacak? Birçok yüklenici bu soruların da cevaplanmasını bekliyor.

Yükleniciler en geç 19/03/2019 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşmenin tarafı olan idarelere başvurularını yapmaları gerekmekte olup, belirtilen sürede yapılmayan başvuruların dikkate alınmayacağı için yükleniciler bu konuda elini çabuk tutmalıdır.

Peki, idareler taleplerini bakanlığa nasıl iletecek?

İdarelerin talep yazısında; imalat girdilerinin fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelip gelmediğini ve bu artışların sözleşmenin sürdürülebilirliğini etkileyip etkilemediğini veya ne ölçüde etkilediğini belirtecek olup, talep yazısında belirtilen işe ilişkin sözleşmenin fotokopisi ile aşağıdaki linkten indirilecek Bilgi Formunu her bir iş için ayrı ayrı doldurup yazı ekinde Bakanlığa göndermesi gerekiyor.

Bilgi Formunu indirmek için tıklayınız…

İdareler yüklenicinin tasfiye, devir, süre uzatımına ilişkin talepleri ile birlikte bu taleple ilgili olarak idarenin olumlu veya olumsuz değerlendirme gerekçesini de içerecek şekilde  Bakanlığa iletmeleri gerekiyor. İdare, süre uzatımı talebini olumlu karşılanması halinde ne kadar süre uzatımının verilmesini öngörüldüğünü de belirtilmesi gerekiyor.

Yukarıda belirtilen şartları taşımayan görüş talepleri değerlendirilmeyecek olup, ilgili idareye “Değerlendirme Yapılamadı” şeklinde dönüş yapılıyor.

İdareler talep yazılarını bakanlığa nasıl iletecek?

Hazine ve Makiye Bakanlığına talep yazıları;

 – Herhangi bir Bakanlığın bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşu sayılmayan idarelerde bu idarenin en üst yöneticisi,

 – İl özel idareleri ve bunlara bağlı birlik, müessese ve işletmelerde İçişleri Bakanlığı,

 – Belediyeler ve bunlara bağlı birlik, müessese ve işletmelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

tarafından iletilmeli. 4735 sayılı Kanunun Geçici 4 üncü maddesi uyarınca kamu kurum ve kuruluşları talep yazılarını Hazine ve Maliye Bakanlığının Strateji Geliştirme Başkanlığına hitaben göndermeleri gerekiyor. Farklı bir şekilde iletilen talep yazıları değerlendirmeye alınmıyor.

Bu açıklamadan önce iletilen taleplerin durumu ne olacak?

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamanın yayımı tarihinden önce Bakanlığa iletilen talep yazılarının dikkate alınmayacağı, bu yazıda belirtilen kurallar çerçevesinde yenilenerek  Bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanlığına gönderilmesi halinde işleme konulacağı bildirilmiştir.

Tasfiye işlemleri nasıl yapılacak? Nelere dikkat edilecek? Okumak için tıklayınız…

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.