İMO Açıklaması: Deprem toplanma alanınınüzerinde şu anda Avm, Plaza ve İş merkezi VAR!

İnşaat Mühendisleri Odası açıklama yaptı. 419 deprem toplanma alanının üzerinde şu anda AVM, plaza ve iş merkezi var.

0
1565

İnşaat Mühendisleri Odası açıklama yaptı. 419 deprem toplanma alanının üzerinde şu anda AVM, plaza ve iş merkezi var.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna deprem toplanma alanlarını durumu ile ilgili Sözcü’den Sibel Gülersöyler’e konuştu. Nusret Suna, 77 tane deprem toplanma alanı olduğunu ve bunların altyapısının hazır olmadığını kaydederek 496 deprem toplanma alanından 419’unun üzerinde şu anda AVM, plaza ve iş merkezi bulunduğu belirtti.

E-devlet üzerinden arattırdığı acil toplanma alanları, sadece yurttaşların güvenli bir alanda durabilmelerini sağlıyor. Olası bir depremde, su tankları, çadırı, tuvaletleri bulunan deprem toplanma merkezleri şu anda mevcut değil.

İstanbul’da son yıllarda toplanma alanları olarak belirtilen geniş arazilere AVM ve rezidans inşaatları yapıldı. Bu nedenle her deprem sonrasında, “olası bir afette milyonlarca insan nerede toplanacak” sorusu gündeme geliyor.

Uzmanlar, 1999 depreminden sonra İstanbul’da 496 afet toplanma alanı belirlendiğini ve bu sayının 77’ye düştüğünü açıklamıştı. Vatandaşların çoğunun e-devlet üzerinden arattırdığı acil toplanma alanları olarak karşımıza, mahalle aralarındaki küçük parklar, bahçeler ve camiler çıkıyor(!) Olası büyük bir İstanbul Depremi’nde vatandaşların çoğu, gerçek bir deprem toplanma alanının olmadığını bilmiyor.

DEPREM TOPLANMA ALANI NÜFUS İLE DOĞRU ORANTILI OLMALI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna;

Her parkın deprem toplanma alanı olamayacağını belirten Suna, deprem toplanma alanlarının ilçedeki nüfus ile orantılı olması gerektiğinin altını çizdi. Deprem toplanma alanlarının içerisinde mutlaka konteyner, elektriği hazır olan, kirli su gideri olan çadır, tuvalet alanı, temiz su tankları olması gerektiğini anlatan Suna, vatandaşların e-devlet üzerinden ulaştıkları yerlerin acil toplanma alanları olduğunu deprem toplanma alanı olmadığını kaydetti.

“Deprem sonrası ağır hasar almış alanlarda vatandaşlar nasıl yaşayacak bu soruyu kendimize sormamız lazım. Deprem toplanma alanlarının altyapılarının sağlamlaştırılması gerekiyor. İstanbul’da acil toplanma alanı olarak belirtilen yerlere vatandaşların sığması mümkün değildir. Parklara, okul bahçelerine nasıl sığacak insanlar. Bu alanlar depremin sıcak anında paniği atlatmak için yapılmış küçük alanlardır. Bu alanların da binalardan uzak olması gerekiyor. Siz bir binadan kaçıyorsunuz başka bir binanın yanındaki parkta durmanız mantıklı değildir” diye konuştu.

BU ALANLARDA KALINABİLİR Mİ?

Suna, “İstanbul’da dün büyük bir deprem olsaydı belirtilen alanlarda vatandaşlarımız kalabilir miydi? Bu soruyu cevaplandırmamız gerekiyor” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası: 419 deprem toplanma alanının üzerinde şu anda AVM, plaza ve iş merkezi var. başlıklı yazı cumhuriyet.com.tr internet sayfasında 27 Eylül 2019 tarihinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen; Mimar Aynur Duysak

Linkedİn; https://www.linkedin.com/in/aynur-duysak-4b0014151/

@duysakaynur

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.