Konut Kredi Faizleri Yükseliyor!

Konut kredi faizlerinin son 9 yılın zirvesinde seyrediyor. Faizlerde düşüş beklentisinin aksine oranlar yükselmeye devam ediyor. TÜİK verilerine göre 2018 yılının ilk ayında ipotekli satışlar yüzde 20 azaldı.

0
1435
-Article Top-

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilerine göre konut kredisi faizleri 9 Mart haftası itibariyle yıllık ortalama olarak yüzde 14,85 seviyesine yükseliş kaydetti. Böylelikle konut kredisinde faizler 2009 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyelere yükselmiş oldu.

Konut kredi faizlerinde gerçekleşen bu seviyeler sektörün en temel şikayetlerinden biri olarak belirtiliyor. Konut kredisi faizlerinin de etkisiyle özellikle ipotekli satışlarda durgun seyir sürüyor.

konut-kredi-faizleri-2018.jpg

TÜİK verilerine göre Ocak ayı itibariyle Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 oranında azalış göstererek 28 bin 678 olarak kaydedildi.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 464 konut satışı ve yüzde 19,1 pay ile ilk sırada yerini aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 75 ile Ardahan olarak açıklandı.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.