Konut Piyasası Neden Durgun?

Son dönemlerde konut piyasasında yaşanan durgunluğu değerlendiren MiaVita Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz, nedenleri 3 maddede sıraladı.

0
2456
-Article Top-

MiaVita Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz, konut piyasasında yaşanılan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Satışların önemli bir oranda yavaşlama eğilimine girdiğini belirten Yılmaz, bu durumun tüm Türkiye geneline yayıldığını söyledi. Sadece İzmir ve Ege kıyılarına yönelik nitelikli göçün bu kentlerde satışların fazla düşmesine izin vermediğini vurgulayan Yılmaz, özellikle Ankara ve çevre bölgelerinde belirgin bir durgunluk olduğunu söyledi.

“DÜŞMEYEN FAİZLER ACİLEN 0,99’UN ALTINA İNMELİ”
Yaşanılan durgunluğun gerekçelerini 3 madde altında toplayan Yılmaz, bu maddelerden ilkin“düşmeyen faizler” olarak ifade etti. Tüketici için gayrimenkul alımında uygun konut faiz oranının hala %0,99 ve altı olduğunu söyleyen Yılmaz;Konut satışlarının eskiye dönmesi için konut faiz oranlarının da eskiye %0,99 altına inmesi öncelikli koşul. Piyasa yapıcılarında çok iyi bildiğini düşündüğüm bu husus gerçekleşirse sadece gayrimenkul satışı değil, doğrudan genel ekonomide gözle görülür bir iyileşme sürecine girileceğini düşünüyorum”dedi.

“TÜKETİCİLER BEKLE-GÖR EĞİLİMİNE GİRDİ”
Durgunluğun bir diğer gerekçesinin “stok arz fazlalığı ve fiyatların düşeceğine yönelik tüketici beklentileri” olduğunu söyleyen Yılmaz, satılamayan konutların üstüne yeni konutlar eklenmesiyle birlikte yatırımcı ve müteahhitlerin üzerinde bir baskı oluştuğunu ifade etti. Zor durumda kalan üreticilerin bu noktada fiyat arttırmamaya hatta ve hatta fiyat düşürme eğilimine girdiğini söyleyen Yılmaz, bu noktada tüketicilerin de fiyatların daha da düşeceği beklentisi içerisine girerek “bekle-gör”sürecini tercih ettiklerini vurguladı. Yılmaz, bu durumun piyasalardaki durgunluğun bir diğer gerekçesi olduğunu söyledi.

“YATIRIM İÇİN İYİMSERLİK ŞART”
Konut sektöründe yaşanılan durgunluğa “yatırım ortamındaki karamsarlığın kalkmamasını” da gerekçe gösteren Yılmaz, darbe girişimi ve Afrin Zeytin Dalı operasyonu sonrasında ülkedeki ekonomi oyuncuları arasında bir karamsarlık oluşmaya başladığını söyledi. “Bazen hiçbir somut verinin karamsarlığın dağıtılması için yeterli olmadığını görürsünüz. Üstelik bu karamsarlık, kişiler ve şirketler arasında bulaşıcı da olmaya başladı”diyen Yılmaz, bu döngüden çıkış yolunun bulunması gerektiğini vurguladı. Yılmaz; “Bu ekonomiye ve geleceğe olan inancı da zayıflatır. Hem şirketler hem de bireyler nezdinde yatırım için iyimserlik şart. Ülkedeki her bireyin üzerindeki bu karamsarlığı hızla üzerinden atması ve geleceğimiz için iyimser bir tutum takınması şarttır diye düşünüyorum”dedi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.