JLL tarafından hazırlanan Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2018 raporu açıklandı. Türkiye, 3 sıra yükselerek küresel şeffaflık sıralamasında 100 ülke arasında 41’nci sıraya yerleşti.

Gayrimenkul sektörü için çeşitli hizmetler sunan JLL, iki yılda bir hazırladığı Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2018 raporunu açıkladı. 100 ülke arasında 41’nci sıraya yerleşen Türkiye, bir önceki rapora göre 3 sıra birden yükseldi.

Rapora göre, dünyanın en şeffaf ülkesi İngiltere olurken, Avustralya ikinci, Amerika Birleşik Devletleri ise üçüncü oldu.

Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi Türkiye Hangi Kategoride Bulunuyor?

Dünya üzerindeki 100 ülke arasından hazırlanan endeksin zirvesinde İngiltere bulunuyor. Az önce ifade ettiğimiz gibi ikinci sırada Avustralya, üçüncü sırada ise ABD yer alıyor. Bu ülkeler “Yüksek Derecede Şeffaf” kategorisinde bulunuyor.

Türkiye’nin yer aldığı grup ise “Yarı Şeffaf” kategorisi. Bu grup, 33’ncü sıradaki Çin ile başlıyor, 60’ncı sıradaki Macau ile son buluyor. Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi 2018 raporunda Türkiye 3 sıra yükseldi! İki yıl önce 44’ncü sırada yer alan Türkiye, bu yıl üç basamak yükselerek 41’nci sırada yer aldı.

Türkiye, son iki yılda gerçekleştirdiği sıçramada istikrar yakalayabilirse, şeffaflık konusunda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’i birkaç yıl içerisinde yakalamış olacak. Listenin son sırasında ise Venezuela var.

Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi Nedir?

JLL tarafından 100 ülkede ve toplam 158 şehirde yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda Gayrimenkul Şeffaflık Endeksi oluşturuluyor. Bu endeks yabancı yatırımcıların karar verme aşamasında fazlasıyla kilit rol oynuyor.

Bir ülkenin gayrimenkuldeki şeffaflık performansı, o ülkeye gerçekleştirilmesi muhtemel yabancı yatırımlara yön veriyor. JLL’nin 20 yıldır yayınladığı endekste, “Kurumsal Yönetişim”, “Gayrimenkulde devlet düzenlemeleri ve kanunlar” ve “Veri güvenliği” gibi başlıklar, ülkelerin sıralamalarını ve puanlarını belirliyor.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.