Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2023 yılına kadar ülke genelindeki mahalle ve köylerde 5 bin Millet Konağı inşa edecek. Karar, Bakanlığın ilkini Antalya’da düzenlediği ‘2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde açıklandı. Sonuç bildirgesinde ayrıca 2023 yılına kadar 81 ile en az birer Millet Bahçesi’nin inşa edilmesi, 1,5 milyon konuta kentsel dönüşüm uygulanması ve Emlak Bankası’nın yeniden kurulması gibi hedeflere yer verildi. 2B ve Hazine arazilerinin satışı, korunan alanların artırılması ve 250 bin yeni sosyal konut inşa edilmesi de Bakanlığın hedefleri arasında yer alıyor.

TÜRKİYE’NİN MEKANSAL PLANLAMASI 2023’E BİTİRİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar yapmayı hedeflediği projeler ve bununla ilgili yol haritasının belirlendiği toplantının sonuç bildirgesinde, dört yıl içerisinde tüm illerin mekansal planlarının hazırlanacağı belirtildi. Buna göre tüm yatırımlar mekansal planlama kararları çerçevesinde gerçekleştirilecek.

BEŞ YILDA 1,5 MİLYON KONUTA KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULANACAK

Yürürlükteki 3193 sayılı imar kanununda köklü değişikliklere gidileceği belirtilen sonuç bildirgesinde, il ve ilçelerde hazırlanacak olan ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ ile mahalle kültürünü esas alan yatay mimari uygulamalarıyla kentsel dönüşümün devam edeceği kaydedildi. Bu plan çerçevesinde, yılda en az 300 bin konut, 2023’e kadar ise 1 milyon 500 bin konut için kentsel dönüşüm uygulanacak. Bakanlık, gelecek 20 yıl içinde de 6 milyon 700 bin konutun dönüştürülmesini hedefliyor.

DİKEY MİMARİDEN YATAY MİMARİYE…

Başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerde ’akıllı şehir’ uygulamalarının hayata geçirileceğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu amaçla “2019-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı” hazırlandığını duyurdu. Yerel yönetimler ve özel sektörün bu konudaki yatırım ve projelerinin destekleneceği kaydedilen bildirgede, “Kimlikli şehirler için yöresel mimari projeleri üretilerek yerleşmelerin kimlik ve kültürleri ile yöresel mimarinin canlandırılması için 81 ilin kırsal yerleşmelerinde örnek yöresel mimari projeler elde edilecektir. Yaylalarımızın, köylerimizin kültürel, tarihi ve doğal dokusu korunacaktır” denildi.

81 İLE MİLLET BAHÇESİ, 5 BİN MAHALLE VE KÖYE MİLLET KONAĞI GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar uygulamayı planladığı projeler arasında 5 bin adet ‘Millet Konağı’ da bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük icraat programının ikincisinde de yer verilen Millet Konağı projesi, köy ve mahallelerdeki sosyal dokuyu güçlendirmeyi amaçlıyor. Proje, konak, kıraathane ve kütüphane gibi ünitelerden oluşacak. Bakanlık ayrıca 2023’e kadar 81 ilde en az bir tane Millet Bahçesi yapmayı planlıyor.

2B VE HAZİNE ARAZİLERİ SATILACAK, KORUNAN ALANLAR ARTIRILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2023’er kadar gerçekleştirmeyi planladığı projeler arasında ayrıca şu başlıklar öne çıkıyor: 2B arazileri ile Hazineye ait tarım arazileri başta olmak üzere Taşkömürü Havzası içerisinde yer alan taşınmazların hak sahiplerine satışına devam edilecek. İmar uygulamaları ve benzeri nedenlerle Hazine ile hisseli hale gelen taşınmazların hissedarlarına ve tapu fazlalıklarının maliklerine satışı yapılacak. Ayrıca, yapı kayıt belgesine konu Hazine taşınmazları da hak sahiplerine satılacak. 2023 yılına kadar 125 bini kentsel dönüşümden olmak üzere 250 bin yeni sosyal konut üretilmesi amaçlanıyor. Ayrıca şehit aileleri, gaziler ve vazife malulleri için faizsiz, 20 yıl vadeli konut kredisi uygulamasına devam edilecek. Mevcut durumda 78 bin kilometrekare olan doğal korunan alanların yüz ölçümünün, 133 bin kilometrekareye çıkartılması hedefleniyor. OECD kriteri olan ülke yüzölçümünün yüzde 17’lik kısmının koruma altına alınmasının 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.