İmar Yönetmeliğinde Yeni Genelge !

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Temmuz ayında Yayınlanıp Bazı Maddeleri ise 30 Eylül 2017 Tarihinde Değişmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Konuya İlişkin Yeni Bir Genelge Yayınladı. Genelgede Çekme Mesafesi , Riskli Yapı Tespiti Gibi Konulara Değinildi.

0
7330
-Article Top-
- Advertisement -

Bakanlık tarafından yayımlanan yeni bir genelde, emsal hesabına konu alanlar başta olmak üzere proje geliştiricileri ve müteahhitleri hatta inşaat sektörünü yakından ilgilendirmektedir.

Son imar yönetmeliği hakkında açılan davalar ile yönetmeliğin 2018 yılında da değişmesi beklendiğini göstermektedir.

İmar mevzuatı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 06.04.2018 tarihinde yayımladığı genelde emsal hesabına konu olmaması için ortak alan olması gereken alanlar (mescid, çocuk oyun alanı, teras çatı…) umumi yapılar tek bağımsız bölümden oluştuğu ve dolayısıyla ortak alanı olmadığı için emsal hesabına konu oluyorlardı. Yani hastane binasına emsal harici olarak mescid yapılamıyordu.

Doğrudan emsal dışı olacak alanların olduğu listedeki mahallelerin bu yapılarda ortak alan olma şartı da kalkmış oldu. Bu alanlar doğrudan emsal harici olarak değerlendirilecek.

Bakanlığın yayımladığı en güncel imar yönetmeliğine dair genelge;

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.