TÜİK verilerine göre, Ocak-Aralık 2019 arası Yapı İzin İstatistiklerine göre, Yapı Ruhsatı yüzölçümü 2018 yılına göre yüzde 52,4 oranında düştü.

Yapı Ruhsatı Yüzölçümü yüzde 52,4 azaldı

TÜİK Ocak-Aralık 2019 arası Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre, belediyeler tarafından 2019 yılında verilen yapı ruhsatlarına ilişkin veriler yarıdan fazla düştü. 2019 geneli için Yapı Ruhsatı verileri şu şekilde azaldı;

 • bina sayısı bazında yüzde 48,3,
 • yüzölçümü olarak yüzde 52,4,
 • yapı değeri olarak yüzde 43,8,
 • daire sayısı bazında yüzde 53,9

Yapı Ruhsatı yüzölçümlerinde konut alanı düşerken, konut dışı alan artıyor

2019 yılında Yapı Ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 70,5 milyon metrekare oldu. Bunun;

 • 34,4 milyon metrekaresi konut,
 • 23,2 milyon metrekaresi konut dışı ve
 • 12,9 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı.

Kullanma amacına göre en yüksek pay yüzde 63,9 ile ‘iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar’ın

2019 yılında Yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek payı; 45,1 milyon metrekare ile ‘iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar’ aldı. Bunu 6,1 milyon metrekare ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları izledi.


‘Yapı Kullanma İzin Belgesi’ verilen yapıların yüzölçümü

2018 yılına kıyasla 2019 yılında Belediyeler tarafından verilen (YKİB) Yapı Kullanma İzin Belgesi açısından;

 • bina sayısı yüzde 26,6 azaldı,
 • yüzölçümü yüzde 14,5 azaldı,
 • daire sayısı yüzde 17,8 azaldı,
 • değeri yüzde 0,2 arttı.


Yapı kullanma izin belgesi’nin yüzde 56,9’u Konut Alanı

2019 yılında Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 149,3 milyon metrekare oldu. Bunun;

 • 85,0 milyon metrekaresi konut,
 • 33,2 milyon metrekaresi konut dışı ve
 • 31,1 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı.

Editörün ‘Ocak-Aralık 2019 arası Yapı İzin İstatistikleri’ Değerlendirmesi

TÜİK Ocak-Eylül 2019 arası Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre Yapı Ruhsatı yüzölçümü ilk dokuz ayda yüzde 58 oranında düşmüştü. Yıl sonu verileri gösteriyor ki, 2019 yılının son çeyreğinde bir toparlanma olmuşsa da bu, yıl genelindeki düşüşe olumlu yansıyamamış. Yılın sonlarına gelindiğinde yapı ruhsatlarında oluşan kısmi artışa gerekçe olarak da ‘yeni yılla birlikte ruhsat harçlarına gelecek zamlardan etkilenmemek’ gösteriliyor.

Ocak-Aralık 2019 arası Yapı İzin İstatistikleri verilerindeki yarıdan fazla düşüş, 2020 yılı içerisinde yeni projelere başlanamayacağına işaret ediyor. İnşaat sektöründe yeni inşaatlardan ziyade, eldeki mevcut projeleri bitirme veya tamamlanan konutların satılıp nakte dönülmesi yönünde hareket edilecek.

Bu şekilde mevcut yapı stoğunun erimesi ile birlikte konut alımında yeniden bir talebin oluşması ve inşaat sektörünün hareketlenmesi 2021 yılı ortalarını bulabilir.

2020 yılı Şubat ayı inşaat sektörü güven endeksi, yüzde 5,7 oranında azalarak 74,5 değerine indi.

Mevcut Yapı Stoğunu depreme karşı güçlendirmeliyiz

Ancak hepsinden önce, özellikle 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi öncesi inşa edilen yapılar başta olmak üzere, mevcut yapı stoğumuzu elden geçirmeliyiz. Risk analizi yapmak suretiyle mevcut yapılarımızı;

 • mümkünse güçlendirip onarmalıyız.
 • değilse de, mevcut yapı alanlarımızı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teşvik edici uygulamaları çerçevesinde, ada bazında, kentsel dönüşüme tabi tutarak, dönüştürmeliyiz.

Unutmayalım, deprem değil, çürük bina öldürür.

Kaynak;  http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33779

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

www.mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bunun gibi daha fazla haber alın
gelen kutunuzda

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikDünya’nın İlk Donatısız Beton Köprüsü – Tarihteki Köprüler
Sonraki İçerikSanayi Alanları Şehrin Dışına Taşınacak
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.