souillac bridge

Merhaba arkadaşlar, Bu yazımda insanlığın sürekli olarak kendini geliştirmesi ve medeniyeti oluşturmak arzusu üzerine ortaya çıkan yapıların bir türü olan ve gerçek anlamda mühendisliğin gelişmesinde önemli rol oynayan köprülerden bahsedeceğim. Dünya’nın ilk inşa edilen köprüsünden en ilginç köprüsüne kadar, zamanım yettiği müddetçe sizlere aktarmaya çalışacağım. Bu yazılarımı ise Tarihteki Köprüler olarak adlandırmak istiyorum.

Tarihteki Köprüler Serimize Fransa’da bulunan ve hala aktif olarak kullanılan Souillac Köprüsü ile başlayalım.

Dünya’nın İlk Donatısız Beton Köprüsü

Dünya’nın ilk donatısız olarak inşa edilen beton köprüsü Fransa’da bulunan Souillac Köprüsüdür. Savaş nedeniyle İspanya’ya giden Napolyon I’in karşısına Dordogne çıkmış ve bu nehri geçmek zorunda kalmıştır. O zamanlarda henüz bir köprü olmadığı için farklı bir yol ile yoluna devam eden Napolyon savaştan geri dönmeden önce buraya bir köprü yapılmasını emretti.

Köprünün yapımına 1812 yılında başlanılmış ve 1824 yılında tamamlanmıştır. Louis-Joseph VICAT tarafından inşa edilmiştir. Köprü yapımında Romen Çimentosu kullanılmış ve toplam 7 açıklıktan oluşan köprü Dordogne Nehri üzerine kurulmuştur. Köprü 2013 yılından itibaren bakıma girmiş ve 2017 yılının sonlarında bakım ve yenileme işlemleri tamamlanmıştır.

Köprünün bakım ve yenileme işlerine ait bir videosu bulunmaktadır. Aşağıdan izleyebilirsiniz.

Köprüye ait Görseller:

Donatısız Beton Köprü

Souillac Köprüsü

Souillac Köprüsü

Souillac Köprüsü

Louis-Joseph VICAT Kimdir?

Louis-Joseph VICAT 31 Mart 1786’da Fransa’nın Nevers şehrinde dünyaya gelmiştir.

Louis-Joseph VICAT

1804 yılında, Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Palaiseau bölgesinde bulunan, devlete bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumu olan École Polytechnique’te (Politeknik Okulu) eğitime başlar.

1806 yılında, geçmişi 1747’ye uzanan, Fransa’nın Champs-sur-Marne şehrinde bulunan École Nationale des Ponts et Chaussées (Ulusal Köprüler ve Yollar Teknik Okulu) teknik üniversitesine girer.

İş hayatına 1809 yılında Köprü ve Yol Mühendisi olarak Périgueux adlı şirkette başlayan VICAT, 1812 yılında dünya’nın ilk donatısız beton köprüsü ünvanını taşıyacak olan Souillac Köprüsü’nde mühendis olarak göreve başlar. Köprü 1824 yılında tamamlanmış ve günümüzde halen işlevini faal olarak yerine getirmektedir.

1818 yılında çimento, beton ve harç üzerine deneysel araştırmalar, 1857 yılında deniz suyu etkisi ile hidrolik bileşenlerin fiziksel nedenleri üzerine araştırmalar yapar. 1861 yılında ise hayata gözlerini kapatır.

“Dünya’nın İlk Donatısız Beton Köprüsü – Tarihteki Köprüler” başlıklı yazı structurae.net sitesinden esinlenerek tarafımca hazırlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaportcom

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.