AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Anadolu Yayıncılar Derneği’nin düzenlediği “Anadolu Sohbetleri” programında Ankara’da hizmet veren sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Belediye başkanlarının şehirleri ortak akıl ile yöneteceğini belirten Mehmet Özhaseki, şehirlerin değişimi yakalaması gerektiğini bildirdi.

Özhaseki, belediye başkanlarının da bu değişime göre bir hedef koymasını istedi. Özhaseki sözlerine şu şekilde devam etti; “Belediye başkanı şehrinin ne şehri olduğuna şehriyle birlikte karar verecek. Tarım şehri mi, turizm şehri mi, sanayi şehri mi, ona karar verecek, sonrasında şehrin planlamasını ona göre yapacak. Her bir şehrin planlaması ayrıdır. Yeni dönemin kodları biraz daha farklı olacak. Herkes her bildiğini yapamayacak. Şehirlerin geleceği o şehirde yaşayan insanların, özellikle yöneticilerin, ileri gelenlerin, söz sahibi olanların ve STK’ların ufuklarıyla doğru orantılıdır. Şehirlerimizin genel durumu ve geleceği ile ilgili ufuk açıcı tespitlerden mutlaka yararlanacağız. Sorunlarımızı birlikte çözeceğiz. Geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Kadim bir medeniyetin mirasçıları olarak üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız.”

“Belediye başkanları şehrine yön verecek”

Mehmet Özhaseki, yeni seçilecek belediye başkanlarının fiziğinin, müziğinin ve yüreğinin güzel olacağını belirtti. Özhaseki, “Eli yüzü düzgün olacak. Adam, şehir temsilcisi olarak seçilmiş, insanların karşısına çıkıyor, insanlar bakınca benim başkanım diyebilecek. Müziği derken türkü söyleyecek değil. Konuşması da düzgün olsun isteriz. Yüreği güzel olsun, sofrası açık olsun, gelenle gidenle sohbet etsin. Belediye Başkanları orkestra şefi gibi olacak, şehrine yön verecek, şehrine ufuk açacak, şehrine değer katacak.”  dedi

Belediye başkanlarının bütçeyi doğru yönetebilmeleri gerektiğini vurgulayan Özhaseki, şu ifadeleri kullandı;

“Para kazanmanın bin bir yolu var. Belediye başkanlarının para yönetimini, insan yönetimini, mekan yönetimini bilmesi gerekiyor. Başkanlık, algı yönetimini, problem yönetimini bilmeyi gerektiriyor. Her şehrin kendine bir has bir avantajı var. Bu avantajı korumak lazım. İlle de bunun için paraya da ihtiyaç yok. Parayla işi herkes yapar. Parasız iş yapmak önemli. ‘Versin devlet bütçeyi, ben de buradan programa alayım sonra da ihalesini yapayım, ödenekler de tıkır tıkır gelsin bu iş de yürüsün gitsin.’ Öyle bir ortam yok Türkiye’de. Herkes kendi işinde bin bir zorlukla iş yapıyor. Belediye başkanları da bunu beklemeyecek. Para kazanmanın bin bir türlü yolu var. Bunu sağlayacaklar, ellerinde müthiş imkanlar var.”

“Belediyeler bu tür işlerden uzak duracak”

Özhaseki, parsel bazlı, şahıs bazlı plan tadilatlarının duraksayacağını ifade etti. Özhaseki, “Bir mahallede bakıyorsunuz 20 tane 5 katlı ev, bir tanesi 25 katlı yükseliyor. Kimin vicdanı sızlamıyor burada. Herkesin vicdanı sızlar.” dedi.

Bu tür uygulamaların arkasından “Kim aldı, kim verdi, kimin adamı bu?” diye dedikodunun başladığını vurgulayan Özhaseki, şu değerlendirmede bulundu:

“Başlar bu dedikodular, durduramazsınız. Doğru değil. Bu müthiş bir yanlışlık. Belediyeler de bu tür işlerden uzak duracak, o yolsuzluk algısı üzerinize hiç gelmeyecek, tir tir titreyecek. Belediye ihaleleri, belediyelerin internet sitelerinden canlı yayınlanacak. İhaleler şeffaf olacak. Aksi takdirde dedikodunun önüne geçilmez. Dedikodudan kaçmak lazım. Bu algıya son vermek zorundasınız. Siz iyi niyetli olursanız üzerinize toz gelmez.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.