Düzenleyen : İnş. Müh. Ahmet ŞEN
Girdap bitirme işlemi, beton yüzeyinin düzgün bir şekilde üst üste binen dairesel bir desende lekelenmesiyle oluşan en istisnai tip beton yüzeylerden biridir. Beton yüzeye estetik açıdan hoş bir görünüm kazandırır ve gül üzerindeki yaprakları gibi bir yapıyı tamamlar.

Bu tip yüzey dış mekan uygulamaları için tercih edilir çünkü sadece yüzeye güzellik katmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle ıslak mevsimde pürüzsüz yüzey kalitesi ile karşılaştırıldığında daha güvenli bir yürüyüş ve duruş sağlar.

Swirl Finish Nasıl Yapılır?

Dönen beton yüzey, malanın döndürülerek veya dairelerde hareket ettirilmesiyle yüzdürme işleminin son turunda başlar. Alternatif olarak, yüzer çalışmalar sonlandırılabilir ve daha derin ve daha büyük kıvrımlar üretilebilir. Girdap kaplamanın derinliği ve şekli müşterinin isteğine göre değiştirilebilir.

Pratik Hususlar

Genel olarak, beton kaplama tipi, gelecekte betonun sağlamlığını ve dayanıklılığını etkilemeyecek şekilde seçilecektir. Bu bağlamda, girdap bitişinin suyun sıkışmasını önleyecek şekilde tasarlanması gerekir, aksi takdirde beton yüzey durgun su ile zayıflayabilir ve hasarlara neden olabilir.

Ek olarak, girdap bitirme için hazırlıklar yapılırken temizlik işleri göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü bu tip bitirme pürüzsüz beton yüzeye kıyasla kolayca temizlenemez.

Uygulamalar

Genel olarak dış mekan uygulamaları için girdap kaplaması tercih edilir, çünkü pratik ve çekicidir ve lekelemeden sonra kaba beton yüzey ıslakken bile daha güvenli bir yürüyüş ve durma sağlar. Girdap bitiş uygulamalarına örnekler; araba yolu, teras ve patika yollarını ve bazen de garajları içerir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.