BDDK’dan banka kredisi için ‘Aktif Rasyosu’ düzenlemesi!

BDDK, özellikle özel bankaların daha fazla kredi vermesini zorunlu tutmak için ‘Aktif Rasyosu’ adıyla yeni bir oran tanımladı. Bu vesileyle reel sektör finansmana daha kolay erişebilecek.

0
342

BDDK, özellikle özel bankaların daha fazla kredi vermesini zorunlu tutmak için ‘Aktif Rasyosu’ adıyla yeni bir oran tanımladı. Bu vesileyle reel sektör finansmana daha kolay erişebilecek.

BDDK’dan bankalara zorunlu ‘Aktif Rasyosu’

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK), bankaların, özellikle de özel bankaların daha fazla kredi vermesini zorunlu tutmak için, ‘Aktif Rasyosu‘ adıyla yeni bir oran tanımladı. Bu vesileyle reel sektör finansmana daha kolay erişebilecek.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, (Covid-19) yeni koronavirüs salgını nedeniyle bazı düzenlemelere gidildiği belirtildi. Bu düzenleme ile amaçlanan (Kovid-19) yeni tip koronavirüs sebebiyle;

  • yaşanılan sürecin ekonomiye, piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkisinin mümkün olan en az seviyeye indirmek ve
  • bankaların ellerinde bulundurduğu kaynakların en etkin şekilde kullanılmasını sağlamak.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

”5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) 93’üncü ile 43’üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca bankaların, 1 Mayıs 2020’den başlamak üzere haftalık bazda Aktif Rasyosu (AR) hesaplamalarında kullanılan Aktif Rasyosu

(AR) = Krediler + (Menkul Kıymetler 0,75 ) + ( TCMB Swap 0,5 ) / TL Mevduat + ( YP Mevduat 1,25 )

formülünde AR’ın pay kısmında yer verilen;

  • ‘Krediler’ kaleminin, takipteki krediler hariç bankaların bireysel ve ticari müşterilere kullandırdıkları krediler tutarının toplamını,
  • ‘Menkul Kıymetler’ kaleminin, bankalarca satın alınan yurt dışı yerleşiklerce ihraç edilmiş menkul kıymetler ve hisse senetleri hariç özel sektör tahvil ve bonoları ile Türkiye Cumhuriyeti hazinesinin ihraç ettiği her türlü borçlanma araçları, kira sertifikaları ve Eurobondların toplam değerini,
  • ‘TCMB Swap’ kaleminin, bankaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) Swap yoluyla verdikleri yabancı paranın TCMB alış kurundan hesap edilen Türk lirası(TL) cinsinden toplam değerini ifade etmesine karar verilmiştir.

AR’ın payda kısmında yer verilen;

  • ‘TL Mevduat’ kaleminin, bankalar mevduatı hariç tüm TL cinsi mevduat/katılım fonu tutarı toplamını,
  • ‘YP Mevduat’ kaleminin, altın ve kıymetli maden hesapları da dahil olmak üzere, bankalarda tutulan yabancı para(YP) cinsinden mevduat/katılım fonu tutarı toplamını ifade etmesine karar verilmiştir.”

AR her ay sonu itibarı ile değerlendirilecek

BDDK’dan yapılan açıklamada, AR’ın her ay sonu itibarıyla, o aya ilişkin aylık ortalamasının mevduat bankaları için yüzde 100’ün, katılım bankaları için yüzde 80’in altına düşmemesine karar verildiği ifade edildi.

Kanunun 148’inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca baz alınacak aykırılık oluşturan aşım tutarının, ilgili ay sonu itibarıyla AR değeri yüzde 100’ün altında olan bankalar ve yüzde 80’in altında olan katılım bankaları için rasyoyu sırasıyla yüzde 100 ve yüzde 80 düzeyine getirecek paydaki değişim tutarı olarak hesaplanmasına karar verildiği bildirildi.

Son dönemde 3 kamu bankası tarafından ekonomiyi rahatlatma amacıyla vatandaşlara kullandırılan banka kredisi uygulamasına, koronavirüs kaygısı ile hareket eden özel bankaların sıcak bakmadığı, bunun da piyasayı finansman sıkıntısına soktuğu ile ilgili eleştiriler gündeme gelmişti.

BDDK’dan kredi düzenlemesi başlıklı haber, iha.com.tr internet sayfasında 18 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEYPMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikPamukkale travertenleri tekrardan beyaza büründü!
Sonraki İçerikİnşaat firmalarının pandemi sürecindeki etkisi
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.