İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

Yarışmaya, internet üzerinden ve doğrudan olmak üzere toplam 90 ülkeden, 1036 film için başvuruda bulunulmuş ve ön elemeyi geçen 97 film arasından 41 film finalist olmuştur.

0
459

Mimarlar Odası mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yaptığı çalışmalardan biri de 2007 yılından bu yana, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu yaşama geçirmesidir.

Bu festival, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada kitlesel olarak kutlanan “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında yer almaktadır. Festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlamaktadır.

“İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında uluslararası kategoride yarışma düzenlenmekte ve ödüller verilmektedir.

Festival kapsamında, belgesel ve animasyon türündeki filmlere yer verilmektedir. Yurt içinden ve yurt dışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmler, seyirci ile buluşturulur ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilir. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenebilir. Bu yıl yeni bir uygulama olarak, 7 Mart 2018 tarihinde yaşamını yitiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Eski Başkanı Mimar Sami Yılmaztürk’ün anısına, ulusal kategoriden olmak üzere bir filme “Sami Yılmaztürk Özel Ödülü” verilecektir.

Belgesel dalında 37 filmin, Animasyon dalında 4 filmin finalist olduğu yarışmada ödül alan filmler 19 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan törende açıklanacaktır.

Festival Programı İçin TIKLAYINIZ

Bu haber http://www.mimarist.org/ Mimarlar Odası İstanbul Şubesinde duyuru olarak yayınlanmıştır. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan AY gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.