Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı ne zaman bitecek?

İhalesi 2014 yılında yapılan Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı Projesinin inşası halen devam ediyor. 690 milyon TL karşılığı Avro üzerinden yapılan sözleşmenin bedeli şu an itibarıyla 2 milyar 340 milyon lirayı aştı.

0
892

İhalesi 2014 yılında yapılan Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı Projesinin inşası halen devam ediyor. 690 milyon TL karşılığı Avro üzerinden yapılan sözleşmenin bedeli şu an itibarıyla 2 milyar 340 milyon lirayı aştı.

Bugünkü kurla 2 milyar 340 milyon lirayı aştı

İhalesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2014 yılında yaptırılan Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı revize projesi ve planlarına yapılan itirazlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne sunuldu. Söz konusu metro hattındaki değişiklikler İBB Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı projesinin ihalesi Avro üzerinden yapılmış, sözleşmesi yaklaşık 690 milyon Türk Lirası karşılığı Avro olarak imzalanmıştı. Döviz kurundaki bugün itibarıyla gerçekleşen artışa göre Bakırköy İdo-Kirazlı Metro Hattı Revize Projesisin maliyeti yaklaşık 2 milyar 340 milyon lirayı aştı.

Uzun süredir devam eden inşa çalışmaları sebebiyle şantiyeleri yöredeki İstanbullulara sıkıntı yaşatmakta. Projeye yapılan itirazlar üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü DLH Marmaray (İstanbul) Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda oluşturulan imar planı değişiklikleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sunuldu.

İBB Meclisi’nin ekim ayı toplantı gündeminde görüşülen Bakırköy İdo-Kirazlı Metro Hattı Revize Projesi, oybirliğiyle kabul edildi.

Bakırköy-Kirazlı Metro durakları

9 kilometre uzunluğunda olacak olan Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı ihalesi 13 Kasım 2014’te yapıldı. İhale sözleşmesi 3 Mart 2015’te imzalanan ve temeli 11 Haziran 2016’da atılan Bakırköy Kirazlı Metro durakları şunlar;

  • Bakırköy sahilinde Galleria’nın önünden başlayacak,
  • Osmaniye,
  • Bahçelievler Haznedar’dan geçerek
  • Bağcılar Kirazlı’ya ulaşacak.

13 Kasım 2014’te düzenlenen, “Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemleri Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri” ihalesinin sözleşmesi, taraflar arasında 3 Mart 2015’te 241 milyon 931 bin 244 Euro karşılığı olarak 690 milyon 36 bin 294 lira bedel üzerinden imzalandı.

Bakırköy-Kirazlı Metrosu ile ulaşım 10 dakika

Söz konusu sözleşmeye göre 25 Haziran 2018’e kadar tamamlanması gereken Bakırköy-Kirazlı Metrosu inşaatında çalışmalar hala devam ediyor.

Tamamlandığında Bakırköy İDO İskelesi’nden Bakırköy Özgürlük Meydanı, Bahçelievler ve Kirazlı’ya kadar 9 kilometre uzunluğundaki Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı güzergahının ulaşım süresinin 10 dakika olması planlanıyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri ve Şantiye Görüntüleri ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında yakında Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da yayınlamaya başlayacağım.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Kaynak; Metro tüneli değil karadelik: 690 milyona ihale edilen metronun maliyeti 2 milyar 340 milyon lirayı aştı

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikÜniversite mezunları asgariye razılar!
Sonraki İçerikDeprem gelmeden önlem al ”İSTANBUL”
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.