Şantiyelerde Alınacak Koronavirüs Tedbirleri ile ilgili Genelge yayımlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 23 Mart 2020’de ‘Şantiyelerde Alınacak Koronavirüs Tedbirleri’ kapsamında bir Genelge yayımladı. Genelge metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

0
1023

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 23 Mart 2020’de ‘Şantiyelerde Alınacak Koronavirüs Tedbirleri’ kapsamında bir Genelge yayımladı.

‘Şantiyelerde Alınacak Koronavirüs Tedbirleri’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü internet sayfasından 23 Mart 2020’de yaptığı duyuruda, Şantiyelerde Alınacak Koronavirüs Tedbirleri kapsamında yayımlanan Genelge ile ilgili şu açıklamalara yer verdi; Koronavirüs salgınının yayılma riskinin önüne geçilmesi amacıyla alınması gereken tedbirler kapsamında inşaat şantiyelerinde yapılması gerekenlere ilişkin Genelge 23 Mart 2020’de yayımlandı. Covid-19 Tedbirleri konulu Genelge 23.03.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM imzasıyla 81 İlin Valiliğine gönderildi. Aşağıda zikredilen birimlerin herhangi bir aksamaya meydan vermeksizin, çalışmalarını sözkonusu Genelge doğrultusunda yürütmeleri gerekmektedir;
 • Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri,
 • Yapı Denetim Kuruluşları,
 • Müteahhitler,
 • Müşavirler,
 • Şantiye Şefleri
 • Proje Müdürlükleri
 • STK ve meslek odaları ve
 • sektörde görev yapan tüm taraflar

Covid-19 Tedbirleri Genelgesi

Koronavirüs Tedbirleri kapsamındaki Genelgede ana başlıklar halinde şu hususlara dikkat çekildi;
 1. Tüm paydaşların çalışmalarını 6331 sayılı İSG Kanunu çevresinde yürütmesi istenen genelgede, işyerinde tüm personelin koronavirüs ile ilgili bilgilendirilmesi vurgulandı.
 2. Sağlık Bakanlığı’nın kovid-19 salgın hastalığına ilişkin alınması gereken tedbirleri içeren bilgilendirme afişlerinin şantiyelerdeki gerekli alanlara asılması istendi.
 3. Yatakhane, yemekhane ve sosyal tesis gibi toplu alanlarda havalandırmaya dikkat çekildi.
 4. Yatakhane, yemekhane, sosyal tesisler, servis ve ulaşım araçlarında Sosyal mesafenin korunması dikkat edilmesi istendi.
 5. Ortak malzeme kullanımının sonlandırılması talep edildi.
 6. Masa başı çalışanlar için mümkün mertebe dönüşümlü veya uzaktan çalışmaya teşvik edildi.
 7. Şantiye alanlarında ateş ölçer, koruyucu eldiven ve maske bulundurulacak.
 8. Şüpheli görülen kişinin vakit kaybetmeden yetkili sağlık personeli tarafından ölçümü yapılıp, izole bir ortama alınacak.
 9. Vakit kaybetmeden Alo 184 sağlık hattı aranacak.
 10. WC, banyo gibi ıslak hacimlerde temizlik tedbirleri artırılacak. Gerekli yerlerde dezenfektan bulundurulacak.
 11. Şantiye sahasına giriş-çıkışlar kontrol altına alınacak ve kayıt tutulacak.
 12. Şantiyede baret, koruyucu eldiven, iş önlüğü gibi malzemeler ortak kullanılmayacak.
 13. Koronavirüs tedbirleri bağlamında Risk Planı ve Kontrol Planı oluşturulup takip edilecek.
 14. Şüpheli durumda 14 gün kuralı işletilecek.
 15. Şantiyelerde çalışan kişi sayısına bağlı olarak yeterli sayıda koordinatör ve denetim ekibi oluşturulacak.
 16. Ekteki Yemekhane Temizlik Formu, Tuvalet ve Banyo Temizlik Formu ve Ateş Ölçüm Formu tehlike geçene kadar tutularak kontrol amiri veya şantiye şefi tarafından muhafaza edilecek.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri ve Şantiye Görüntüleri ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında yakında Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da yayınlamaya başlayacağım.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım Kaynak; Şantiyelerde Alınacak Koronavirüs Tedbirleri Genelgesi Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP #mithatgüney / @mithatgny www.mithatguney.com Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikHazine Taşınmazları ile ilgili ihaleler iptal edildi!
Sonraki İçerikKanal İstanbul’un ilk ihalesi yapıldı!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.