yazı üstü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın her yıl düzenli olarak yayımladığı Birim Fiyatlar Analiz ve Tariflerinin 2018 yılı için geçerli olanı 21.08.201tarihinde yayınlandı.

Son zamanlarda kurda yaşanan dalgalanma ve dövizdeki yükseliş ile demirin iç piyasa fiyatı geçen yılın aynı dönemine oranla 2 katını geçmiştir. Demirin bu kadar yükselmesi hem özel sektöre hem de kurumlara iş yapan firmaları çok zor durumda bırakmıştır. Tabi bu artış diğer inşaat malzemelerinde de olduğunu gözardı etmemek gerekiyor.

Peki, inşaat demiri pozu piyasa fiyatlarına ne kadar cevap verebiliyor? Firmalar bu konuda ne kadar zarar etmektedir? Yüksek Fen Kurulu’nun yayımladığı karar ne ifade ediyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımladığı birim fiyatlardan Y.23.014 pozu ile piyasadaki inşaat demiri imalat maliyetini kıyaslayalım. Kıyaslamayı hem 2017 hem de 2018 yılı için yapacağız.

İnşaat Demiri Pozu ile Piyasanın Karşılaştırması

Poz No: Y.23.014

Pozun Açıklaması: Ø 8- Ø 12 mm nervürlü beton çelik çubuğu, çubukların kesilmesi, bükülmesi ve yerine konulması

Pozun Tarifi: Nervürlü beton çelik çubuğunun detay projesine göre kesilip bükülerek hazırlanması yerine konması, bağlanması için demir, bağlama teli ve gerekli her türlü malzeme ve zayiatı, inşaat yerindeki yükleme, yatay ve düşey taşıma, boşaltma, işçilik, müteahhit genel giderleri ve kârı dâhil, 1 ton fiyatı.

İç piyasa fiyatları ile kıyaslama yapılacağı için birim fiyatlardan %25 müteahhit karı çıkarılmıştır.

Pozun 2017 Yılı Birim Fiyatı: 2.041,85 TL/ton

Pozun 2018 Yılı Birim Fiyatı: 2.839,07 TL/ton

Yukarıda Y.23.014 pozunun hem 2017 hem de 2018 yıllarına ait olan birim fiyatlar ve bu pozun tanımı ile tarifi verilmiştir. Bu tanım ve tarife göre pozun iç piyasa maliyetini hesaplayalım.

2017 yılı için:

İnşaat Demiri Fiyatı: 1.800 TL/ton (%5 zaiyat dahil – KDV hariç)

İşçilik Bedeli: 240 TL/ton

Toplam: 2.040 TL/ton

2018 yılı için:

İnşaat Demiri Fiyatı: 3.645 TL/ton (%5 zaiyat dahil – KDV hariç)

İşçilik Bedeli: 300 TL/ton

Toplam: 3.945 TL/ton

İnşaat Maliyet Endeksi (Haziran)

İnşaat maliyet endeksi (İME), 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,29, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,06 artmıştı.

Yaklaşık maliyetin yıl içerisinde piyasa fiyatlarının altında kalması nedeniyle, yapım ihalelerinde yaşanan sorunlar konusunda önlem alınmasına ilişkin olarak Yüksek Fen Kurulunca inceleme ve değerlendirmeler yapılmış olup piyasa fiyatlarının doğru oranda yakalanması için güncellemenin “TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranına” göre yapılmasının uygun olacağı kararına varılmıştır.

Bu karara göre güncelleme işlemi imalat kalemleri üzerinden değil toplam yaklaşık maliyet üzerinden gerçekleştirilmeli. Ancak biz burada demir pozunu baz aldığımız için güncellemeyi sadece bu inşaat kalemine göre yapacağız.

Demir Fiyatlarının Kıyaslanması

2017 yılında iç piyasada demirin malzeme ve işçilik fiyatı 2.040,00 TL/ton, bakanlığın birim fiyatına göre 2.041,85 TL/ton olmaktadır. Bu fiyatlara göre iç piyasa fiyatı birim fiyatın % 0,1 altında olup piyasa ile çok uyumludur.

2018 yılında iç piyasada demirin malzeme ve işçilik fiyatı 3.945,00 TL/ton, bakanlığın birim fiyatına göre 2.839,07 TL/ton ve inşaat maliyet endeksine göre bakanlığın güncel birim fiyatı 3.578,93 TL/ton olmaktadır. Bu fiyatlara göre iç piyasa fiyatı, birim fiyatın % 39 yukarısında, inşaat maliyet endeksine göre güncellenen birim fiyatın ise % 10 yukarısında kalmaktadır. Müteahhit firmanın yaptığı kırım oranını da işlemlere dahil ettiğimizde, inşaat maliyet endekslerine göre yapılacak güncellemenin bile yetersiz olduğu net şekilde görülmektedir.

Tabi bir poz ile inşaat maliyet endekslerini teyit etmek çok doğru bir hesap olmayacaktır. Ancak diğer iş kalemlerinde de artışın yaklaşık olarak bu seviyelerde olduğunu düşünürsek, inşaat maliyet endeksine göre artırım oranının yetersiz olacağını söyleyebiliriz. Bu konuda ihale dosyası hazırlayan kurum ve kuruluşlarımızın bu durumu göz önünde bulundurması ve dikkatli olması gerekecektir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.