DSİ Afyonkarahisar iline yaptığı yatırımlarla ilin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşları içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

0
1362

DSİ Afyonkarahisar iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Afyonkarahisar ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen rehabilitasyon projeleri kapsamında Afyonkarahisar ilimiz de nasibini aldı.

Afyonkarahisar Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

Çalışmaları devam eden Afyonkarahisar Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme İnşaatının tamamlanması ile Çobanlar, Sülümenli, Kocaöz ve Gebeceler belediyelerine ait 31 bin 150 dekar zirai arazi sulanacak.

İş kapsamında 4 bin 924 metre uzunluğunda 1500 mm çapında çelik boru, 122 bin 364 metre muhtelif çaplarda polietilen boru döşenerek, 783 adet sulama yapısı inşa edilecek. Ayrıca 250 hektarlık bir alanda Türkiye çapında ilk kez örnek bir uygulama olarak otomasyonlu sulama şebekesi inşa edilecek. Bunun için de 22 km uzunluğunda polietilen boru döşenerek muhtelif sulama yapıları ve otomasyon tesisleri inşa edilecek. Tarla içi sulama projesi tamamlandığında çiftçilerimiz cep telefonu yardımıyla tarlasını sulayabilecek.

Bölge insanına hem kolaylık, hem ek gelir sağlanacak

Afyonkarahisar Çobanlar Seyitler Sulaması Yenileme İnşaatının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak.

Projenin tamamlanması ile 2018 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 35 000 000 TL/yıl katkı sağlanması hedefleniyor. Çalışmalarda % 56 fiziki gerçekleşme sağlandı.

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.