RASAT Gözlem Uydusu, Türkiye’nin ve TÜBİTAK UZAY’ın BiLSAT uydusundan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama uydusudur. RASAT, Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yerli gözlem uydusudur.

RASAT Gözlem Uydusu, yüksek çözünürlüklü optik görüntüleme sistemine ve Türk mühendisler tarafından tasarlanıp geliştirilen yeni modüllere sahiptir.

RASAT Gözlem Uydusu ne amaçla yapıldı?

  • Güncel teknolojileri kullanarak uzay ortamına uygun sistemler geliştirmek,
  • Türkiye’nin uzaktan algılama alanında ihtiyaçlarına azami ölçüde cevap vermek,
  • Uydu teknolojileri konusunda yetişmiş insan gücünü arttırmak,
  • Geliştirdiği kritik modüllerle Türk uzay sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamak,
  • TÜBİTAK UZAY’ın uzay amaçlı yeteneklerini Türkiye’ye ve Dünyaya kanıtlamaktır.

İlk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ın yörünge özelliği sayesinde Dünyanın her yerinden görüntü alınabiliyor. RASAT Uydusundan indirilen radyometrik düzeltmelerin ardından koordinatlandırma işlemleri yapılarak GEZGİN Portalına aktarılıyor. RASAT görüntüleri haritacılık, afet izleme, ormancılık, kentsel planlama gibi alanlarda kullanılıyor.

14 milyon 57 bin kilometrekare alanın görüntüsünü çekti

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) yapılan açıklamaya göre, RASAT 17 Ağustos 2011’den bu yana uzaydaki görevini başarıyla yürütüyor.

RASAT, uzayda görev yaptığı süre boyunca dünya üzerinde toplam 14 milyon 57 bin 100 kilometrekare alanın görüntüsünü çekti. Türkiye’nin yaklaşık 18 katı görüntü alan RASAT, 2 bin 448 görevi başarıyla yerine getirdi.

Doğal afetler bile gözlemlenebiliyor

RASAT görüntüleri ile doğal afetler öncesi ve sonrası değişimler karşılaştırılabiliyor. Yunanistan ve Bulgaristan’da süren aşırı yağışlar nedeniyle Tunca ve Meriç Nehirlerinde Ocak ayı sonunda ani su yükselmeleri meydana gelerek, sel felaketine sebep olmuş. Marmara Bölgesinin tamamında ölçülen en yüksek yağışın kaydedildiği bu süreçte nehirlerde taşkınlar ortaya çıkmış. RASAT Uydusunun 02.02.2015 tarihli görüntüsünde taşkının boyutları açıkça görülebilmekte.

RASAT Gözlem Uydusu nasıl çalışıyor?

RASAT, hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor ve bu görüntüleri TÜBİTAK UZAY’da bulunan yer istasyonuna iletiyor. TÜBİTAK UZAY yer istasyonunda işlenen görüntüler, ülkenin ilk milli uydu görüntü portalı olan “www.gezgin.gov.tr” internet adresinde herkesle paylaşılıyor.

RASAT’tan elde edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, akıllı tarım, çevre, şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor.

Türkiye, RASAT ile kendi uydusunu yapabilen az sayıda ülke arasına girmiş oldu.

Kaynak: https://gezgin.gov.tr/geoportal/app/main?execution=e2s1

Düzenleyen:  İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta:  tarik_amil12@hotmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.