Raffles City Chongqing yatay duran gökdelen formundan dolayı ”Yatay Gökdelen” diye de adlandırılıyor. Raffles City Chongqing’in yapıldığı yer Chaotianmen, Yuzhong Bölgesi, Chongqing, Çin’de bir yerdir.

Gökdelen MÜHENDİSLİK HARİKASI OLARAK ADLANDIRILIYOR

Yatay Gökdelen Raffles City Chongqing, 29 Eylül 2012 tarihinde yapıma başlanmıştır. Bitiş tarihi yaklaşık olarak 2019’un ikinci yarısında olacaktır.
Bu yapılar, merkezi payanda duvarına diyagonal payandalar ve kemer makasları ile bağlanmıştır. Dört mega köşe kolonu kabul edilmiştir. Raffles City Chongqing in yapıldığı alan ise 9.2 hektardır ve yaklaşık olarak 4.8 milyar dolara mal olmuştur.

Dört konut kulesinin yapı yüksekliği boyunca yüksek eğrileri gerçekleştirmek için, yanal stabilite sağlamak için kemer makaslarıyla bağlanmış eğri çevre sütunları kullanılmıştır. Dört bina, çeşitli olanaklar, yeşil alanlar ve kentin 360 derecelik manzarasını sunan bir kış bahçesi ile kapatılacak.

Tamamlandığında, Raffles City Chongqing’in şimdi ve gelecek zaman için gelişen bir sembolü olarak işlev görebilir ve Yapı olarak Raffles City Chongqing ”Mühendislik Harikası” olarak da adlandırılıyor ve ödülde layık görülmüştür.

”DÜNYANIN EN BÜYÜK GÖKYÜZÜ KÖPRÜSÜ”

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, dünyaca tanınmış mimar Moshe Safdie tarafından tasarlanan bina 1.12 milyon metrekare alan kaplayan sekiz adet kuleden ve onları birleştiren “yatay gökdelen” olarak anılan kuleler arası köprüden oluşuyor, Crystal adlı köprü 250 metre uzunluğundaki dünyanın en yüksek köprülerinden biri olacaktır.
Bu Yatay Gökdelen diye de adlandırılan alanın içinde ise 230.000 metrekarelik bir alışveriş merkez, 160.000 metrekarelik ofis alanı, 1.400 rezidans vardır.

‘ÇİN’İN EN YÜKSEK KONUT KULESİ”

Raffles City Chongqing de ki binalardan iki tanesi , Chongqing’in en yüksek binaları olarak bilinen (350 metre) yüksekliğindeki süper metal gökdelenler ; Çin’in en yüksek konut kulesi olarak onur almıştır. Diğer 6 gökdelen ise yaklaşık olarak 250 metre yüksekliğindedir.
Crystal köprüsü ise yatay gökdelen olarak adlandırılan yer 250 metredir ve dört gökdelenin (250 metrelik) üstüne yatay bir şekilde yerleştirilmiştir. Bu Yatay Gökdelen’in özellikleri ise; kapalı bir gökyüzü köprüsü ve gökdelenleri konsol köprü ile geçişleri sağlıyor. Bu Yatay Gökdelen ; 300 metre uzunluğunda, 32.5 metre genişliğinde ve 26.5 metre yüksekliğinde olup çok sayıda gökdeleni birbiri ile bağlantı sağlayabilen Dünyanın en büyük gökyüzü köprüsüdür.

 

AĞAÇLAR ”GÖKYÜZÜ KÖPRÜSÜNÜ CANLANDIRMAK” İÇİN TAŞINIYOR

CapitaLand Çin’in CEO’su ve CIO’su Lucas Loh’a göre, ağaçlar şu anda batı Çin’deki en yüksek gözlem güvertesine sahip olacak olan “gökyüzü köprüsünü canlandırmak” için taşınıyor.
Loh, “Son mühendislik teknolojilerini kullanan altı yıllık bir inşaatın ardından, tarihi Chaotianmen sahasında öne çıkan güçlü bir yelkene benzeyen bir mimari form sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.
Yapımı tam bitmemesine rağmen yurt dışı, yurt içi gidip görmek isteyen çok insan vardır. Bu ilgiye dayanarak halk, yapımı bittikten sonra çok yüksek oranda ilgi ve talep olacağı düşünülüyor.

ÇİN YÜKSEK BİNA İNOVASYON ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Raffles City Chongqing, Çin Yüksek Bina İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü. Aynı zamanda, sınıfının en iyisi bina stratejileri ve uygulamalarını tanıyan Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Bina Konseyi tarafından LEED-CS ön sertifikasyonuna (Altın Seviyesi) tanınması Chongqing şehrinin en büyük gelişimidir.

RAFFLES CİTY CHONGGİNG : YATAY GÖKDELEN,GÖKYÜZÜ KÖPRÜSÜ! başlıklı haber

www.insaatgündemi.com adresinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Hazal ÇEBİ

e-posta:cebiihazall@gmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.