Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından Elazığ’da gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları tamamlanmak üzere. Toplam 59 bin 300 binadan 50 bin 62’sinde çalışmalar sona erdi.

Hasar Tespit Çalışmaları devam ediyor

24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen depremin ardından Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 1000 kişilik ekiple, son teknolojik cihazlarla yürütülen hasar tespit çalışmaları tamamlanmak üzere.

Elazığ‘da merkezi Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hasar gören 59 bin 300 binadan 50 bin 62’sinde hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Kalan 9 bin 238 binadaki çalışmalar ise yoğun bir şekilde devam ediyor.

Depremde 252 binanın yıkıldığı kentte, acilen yıkılacak bina da 566 olarak belirlendi. Elazığ’da hasar tespit çalışmalarının son durumu şöyle;

  • 7 bin 319 bina ağır hasarlı,
  • 1650 bina orta hasarlı,
  • 15 bin 158 bina az hasarlı,
  • 25 bin 117 bina ise hasarsız

Hasar tespit sonuçlarına göre binalarda bir yandan kullanılamayacak durumdaki binaların yıkımı devam ederken, diğer yandan da riskli görülmeyen konutlardan depremzedeler eşyalarını kontrollü bir şekilde çıkarmaya çalışıyor.

Mahalleliler komşularına üzülüyor

Elazığ Depremi’nde en çok hasar gören mahallelerden Mustafa Paşa Mahallesi sakinleri, bir taraftan kendi yaralarını sarmaya çalışırken, diğer yandan da komşularının evlerinin yıkılmasının üzüntüsünü yaşıyor.

‘Allah devletimizden, milletimizden razı olsun’

Depremde evi ağır hasar gören ve evlerinden ayrılmak durumunda kalan Enver Uysal da, depremin ardından devletin tüm birimleriyle kente gelerek seferber olduğunu söyledi.

Uysal duygularını şöyle ifade etti; “Yaralarımızın en kısa sürede sarılacağına inanıyoruz. Deprem olduğu günden beri devletimiz burada yanımızdaydı. Allah devletimizden milletimizden razı olsun.”

Bakanlığın 10 bin konutluk Kentsel Dönüşüm projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan 10 bin konutluk Kentsel Dönüşüm projesi depremzedeleri umutlandırdı. Bakan Kurum hasar tespit çalışmaları esnasında şunları demişti;

“Elazığ’da Abdullah Paşa ve Mustafa Paşa mahallelerinde yerinde yapacağımız kentsel dönüşüm çalışmasını sürdürüyoruz. Yemişlik, Zafran ve Çatalçeşme mevkisinde belirlediğimiz rezerv alanlarda toplamda 10 bin konutluk proje çalışmasını başlattık. Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallelerindeki kalıcı konutlarla ilgili çalışmayı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz.”

Elazığ’da hasar tespit çalışmalarında sona gelindi başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 07 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Önceki İçerik9 Maddede Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması Yönetmeliği!
Sonraki İçerikVincin üzerine 40 tonluk blok düştü!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.