hızlı tren

Yavuz Sultan Selim Köprüsünden Geçecek Hızlı Tren İle İlgili Önemli Gelişme

Çinli bir şirket, TCDD ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine inşa edilecek, ve Sakarya’ya kadar uzanacak “hızlı tren” standardındaki hat için kamuoyunda ses getirecek dev bir proje için görüşüyor. Bu proje ile İpek yolu projesinin en kritik noktası bu hat olmuş olacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine inşa edilecek, Sakarya’ya kadar uzanacak “hızlı tren” hattı için Ankara ile görüşmeye başladı. Şirketin, projenin finansmanında da yer alması bekleniyor. Kaynaklar, Çinli şirketin istekli olduğunu belirterek, “Köprünün üzerinden bir geliş-bir gidiş olacak.” Avrupa ile Anadolu yakasını bağlayacak bağlayacak hat ipek yolu projesinin en kritik hattı olacak.

Yetkililer, projenin maliyetine ilişkin bir rakam belirtmedi.

“Ankara’da, İstanbul’un gerek yük, gerekse de yolcu taşımacılığını ilgilendiren önemli bir proje için mesai yapılıyor.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’da özel sektör tarafından yapılan ve işletilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde, deyim yerindeyse bir gidiş bir geliş, demir yolu için yer ayırmıştı. Ankara’da yürütülen görüşmelerin odağını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne döşenecek raylı sistem oluşturuyor. İleride bu sistem İpek Yolu projesinin en önemli bir parçası olacak.

Buna göre, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bir gidiş-bir geliş hızlı tren standardında hat inşa edilecek. Bu proje, Anadolu yakasında Akyazı’ya kadar uzanacak ana hatla birleşecek. Demir yolu hattı, limana kadar uzanacak. Böylece, deniz ve demir yolu bağlantısı kurulacak. Avrupa yakasında Halkalı’ya kadar uzanacak ve Halkalı-Kapıkule demir yoluyla birleşecek.

ÇİNLİ ŞİRKETLER PROJEYE TALİP

Çinli bir şirket, söz konusu projeye talip oldu. Bu amaçla Ankara ile görüşmeye başladı. Bu şirketin, projenin finansmanında da yer alması bekleniyor. Görüşmeler sürdüğü için şirket adı telaffuz edilmedi.

ÇİNLİ ŞİRKETLER ENERJİ, OTOYOL VE KÖPRÜ PEŞİNDE

Çinli şirketin, bu konuda son derece istekli olduğunu belirten kaynaklar, projeye talip olan şirketin finansmanda da yer alacağını söyledi.

Peki, projenin maliyeti ne kadar? Buna ilişkin rakam verilmiyor. Ancak, milyarlarca doları bulacağı belirtiliyor.

“Yavuz Sultan Selim Köprüsünden Geçecek Hızlı Tren İle İlgili Önemli Gelişme” başlıklı yazı rayhaber.com haber sitesinden alınmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaportcom @ismaileness

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.