kira sözleşmesi

Bu yazımızda, kira sözleşmesi geçerliliğini korurken herhangi bir sebeple kiracının evden çıkmak istemesi durumunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlatacağız.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Konut,iş yeri gibi mülk sahibi ve bu mülkü kiralayan kişi veya kişiler arasında yapılan, belirli hukuki süreçleri ve hakları içeren yazılı anlaşmaya kira sözleşmesi denir. Kira sözleşmesi karşılıklı olarak tarafların yasal haklarını koruyan bir anlaşmadır. Kira sözleşmesi ile kiraladığınız mülkün üzerinde sahip olduğunuz ve olmadığınız hakları kabul ettiğinizi beyan edersiniz.

Sözleşmem Bitmeden Evden Çıkarsam Ne Olur?

Sözleşme süresi devam ederken evden çıkma durumunda, öncelikle ev sahibi ile karşılıklı olarak anlaşmalı ve uzlaşma yoluna gidilmelidir. Eğer taraflar arasında anlaşmaya varılamıyor ise kiracı tarafından imzalanan sözleşmenin detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Her kira sözleşmesi farklı maddelere göre hazırlanabilir ve bazı istisnai durumlar olabilmektedir.

Kira sözleşmesi, evin kullanılabilirliğini yitirmesi, ev koşullarının hane halkının sağlığını etkilemesi, sözleşmede belirtildiği şartları sağlamama gibi durumlarda kiracıya sözleşmeyi tek taraflı fesih etme hakkı sağlar. Bu gibi durumlarda sözleşmeye uygun olarak belirli bir süre önceden (1 veya 2 ay) resmi merciler aracılığı ile tebligat göndererek evden çıkabilirsiniz.

Borçlar Kanununda Belirtildiğine Göre;

Kiralananın sözleşmenin bitiminden önce geri verilmesi durumları,

  • MADDE 325- Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder.

Söz konusu “makul süre” sözleşmede belirtilmediği taktirde 1 veya 2 aydır. Uygulamada, kira kontratına bu süre yazılır ve önceden bildirerek kontrat fesih edilebilir. Eğer yapılan sözleşme 1 yıldan eski ise ve yazılı olarak yenilenmemişse, otomatik olarak süre uzamış ve “belirsiz süreli” bir akte dönüşmüş demektir.

  • MADDE 328- Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde taraflardan her biri, daha uzun bir fesih bildirim süresi veya başka bir fesih dönemi kararlaştırılmış olmadıkça, yasal fesih dönemlerine ve fesih bildirim sürelerine uyarak sözleşmeyi feshedebilir. Fesih dönemlerinin hesabında, kira sözleşmesinin başlangıç tarihi esas alınır. Bu da uygulamada 3 aydır.

Ekstra Bir Ücret Ödemem Gerekiyor Mu?

Sonuç olarak kiracı erken çıktığı takdirde “kira sözleşmesinin son gününe kadar geçerli kirasını öder” diye kesin bir hüküm yoktur.

Borçlar Kanununa Buradan Ulaşabilirsiniz.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaportcom @ismaileness

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.