Beşinci bölümde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin 16. Bölümü kapsamında “Taşıma Gücü Kapasitesi” kavramını anlatarak sayısal örnekler ile göstermek istiyorum.

5. Bölümün 1. Parçasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

5. Bölüm Part-1

 

Sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

https://www.facebook.com/gokhan.demirbas.73550

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

3 YORUMLAR

  1. Yeni rapor formatı ile presiyometre ve spt çalışmaları belli standartlara ulaştı. Taşıma gücü hesabında, SPT ve presiyometre hesapları yapıyor musunuz?

    • Halil bey bu özel bir konu bence. Sebebi şudur ki daha içsel sürtünme açısını doğru dürüst hesaplama durumu olmayan yada verilen içsel sürtünme açısı ile taşıam gücü hesaplayamayan bir kişiye presiyometre üzerinden ampirik formüller ile taşıma gücü kapasitesi hesaplatmak akıllıca olmaz. Presiyometre deneyinin sonuçlarını irdelemek için zeminin tamamı ile bilgi sahibi olmak gerekir. Çakıl yoğunluklu zeminlerde presiyometre sonuçlarının anlamsız çıkabilme ihtimali mühendisleri yanlışa sevk edebilir. Elastisite modüllerinin bu yöntemler ile bulunması daha akıllıca olacaktır. Kum – kil – silt gibi zeminlerde Menard (1965) ile taşıma gücü kapasitesi hesaplanabilir. Lakin burada “EMNİYETLİ TAŞIMA GÜCÜ” hesabı yapılır. Eğer bu ampirik yöntemleri “FİNAL TAŞIMA GÜCÜ” hesabına uyarlamaya çalışırsanız çok uçuk sonuçlar çıkar.
      Bu sebeplerden ötürü SPT ve Presiyometre verilerini “Tecrübeli Mühendislerin” yalnızca genel kabullerin doğruluğunu kontrol etmek amaçlı kullanmasını tavsiye ederim.

    • İsim vermeden bir veri paylaşayım sizin ile. Yaptığımız bir çalışmada SPT-N verileri 11 – 30 değerleri arasında değişen %53’ü çakıl %17’si kum ve %30’u ince malzemeden oluşan bir zemin “GM” olarak tanımlanmış. Bu zemine kesme kutusu deneyi yapılmış ve içsel sürtünme açısı 8 derece olarak gösterilmiş. Dünyanın hiç bir yerinde hiç bir üstada hiç bir eğitimciye bunu söyleyemezsiniz. Deney raporu olarak onaylı bir şekilde verilmiş bu değer. Daha bu laboratuvar deneyleri düzgün bir şekilde (örselenmemiş numune – kalibrasyon sebepli olabilir) yapılamıyor iken insanları presiyometre deneyine yönlendirmek uygun olur mu bilmiyorum.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.