İHA’nin haberine göre; Başakşehir’de Kayabaşı mahallesinde bulunan bulunan bir binanın istinat duvarı saat 17.37’de büyük bir gürültü ile çöktü. Bu sırada yolda seyir halinde olan bir minibüs göçük altında kaldı. Olay yerine  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kurtarma çalışması sırasında göçük altından 1 kişi yaralı çıkarılırken 1 kişinin de cansız bedenine ulaşıldı.

Mahalle Sakinleri Yaşadıklarını Anlattı

Yaşadıkları korku dolu anları anlatan bina sakinlerinden biri, “Burada oturuyoruz, yemek yerken ‘pat’ diye bir ses duyduk. Herkes panik halindeydi dışarı çıkıp baktığımızda bu görüntüyle karşılaştık. Burayı kapattılar ve burada bir ihmalkarlık olduğu kesin. Duvar yıkılıyor, arabalar altında kalıyor ve altında kaç insan olduğunu bilmiyoruz. Şu anda 3-4 binayı boşalttılar.” ifadelerini kullandı.

Çökme Anı An ve An Kameralarda 

Saniye saniye kameralara yansıyan çökme anında duvarın bir anda yerle bir olduğu sırada yoldan geçen seyir halindeki araçta duvarın altında kalıyor.

Duvar Yeniden İnşa Edilecek

Başakşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre göçüğün ardından, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İBB ve Başakşehir Belediyesi teknik ekiplerince yapılan incelemelerde, burada bulunan konutlardan tahliyeyi gerektirecek herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığının anlaşıldığı belirtilerek, “Yapılacak tespitler doğrultusunda hafriyatın kaldırılması ve istinat duvarının yeniden inşa çalışmalarına hemen başlanacaktır.” ifadeleri kulllanıldı.

İstanbul Başakşehir’de sitenin istinat duvarı çöktü başlıklı haber www.iha.com.tr adresinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş Müh. (stu) Büşra Kurt

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.