ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi), gerçekleştirilmesi muhtemel projelerin çevreye her türlü olumlu ve olumsuz olabilecek etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi ya da tamamen önlenmesi için alınacak tedbir ve önlemlerin, seçilen yer ile teknolojiyi kullanarak alternatiflerinin belirlenerek değerlendirilmesinde ve projelerin uygulanmasının takip ve kontrolünde sürdürülecek çalışmaların tamamıdır.

Ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelere engel olmaksızın çevreyi koruyarak, yapılması muhtemel ve ilk olarak 07/02/1993 tarihinde yayımlanan ÇED Yönetmeliğince açıkça belirtilmiş ve ÇED Yönetmeliğine tabi projelerin çevreye olabilecek sürekli veya geçici potansiyel etkilerinin ilgili tüm tarafların görüş ve önerilerini de dikkate alarak işletme öncesi, işletme dönemi ve işletme sonrasını da kapsayan değerlendirmenin, izlenmenin ve denetlenmenin yapıldığı bir süreçtir.

Günümüzde kabul gören ÇED Yönetmeliği 25.11.2014 tarih ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren Yönetmeliktir. Bu yönetmeliklerden önce 23/06/1997, 06/06/2002, 16/12/2003,  17/07/2008 ve 03/10/2013 tarihlerinde ÇED Yönetmeliği revize edilmiştir.

ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Nedir?

Yönetmeliğe tabi projeler/faaliyetler;

  • Ek-I (Çevresel Etki Değerlendirmesi Uygulanacak Projeler Listesi)
  • EK-II (Seçme Eleme Kriterleri Uygulanacak Projeler Listesi)
  • EK-III (Çevresel Etki Değerlendirmesi Genel Formatı)
  • EK-IV (Proje Tanıtım Dosyasının Hazırlanmasında Esas Alınacaklar Listesi)
  • EK-V (Duyarlı Yöreler Listesi)

olarak yönetmelikte belirtilmiştir.

ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Yönetmeliği hükümlerine tabi projelere/faaliyetlere verilen “ÇED Olumlu” ya da “ÇED Gerekli Değildir” kararları projelere/faaliyetlere başlanması için Kanunen gereklidir.

Ancak, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Yönetmeliği kapsamında verilen kararların nihai izin ve onay niteliği taşımadığını da belirtmek gerekir. İlgili tüm kurum ve kuruluşlardan gerekli izin, onay, görüş ve/veya ruhsatların alınması gerekmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından paylaşılan ÇED Süreci Akım Şemaları ‘na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ÇED Süreci Akım Şemaları

Resmi gazetede yayınlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği ‘ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği

Ek Listeler:

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ UYGULANACAK PROJELER LİSTESİ (EK-1 LİSTESİ)

SEÇME-ELEME KRİTERLERİ UYGULANACAK PROJELER LİSTESİ (EK-2 LİSTESİ)

ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ GENEL FORMATI (EK-3 LİSTESİ)

PROJE TANITIM DOSYASININ HAZIRLANMASINDA ESAS ALINACAK (EK-4 LİSTESİ)

DUYARLI YÖRELER LİSTESİ (EK-5 LİSTESİ)

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

KaynakT.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Önceki İçerik0
Sonraki İçerik0
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden mezun oldu. Mezun olduğu ilk yıl Ankara'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren bir firmada 2 yıl görev aldı. 2016 yılında Dikey Geçiş Sınavı ile hak kazandığı Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitimini alırken aynı zamanda Isparta'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren firmalarda görev aldı. Aynı zamanda AÖF İktisat Fakültesi son sınıfta öğrenciliğini sürdürmektedir. Mezun olduktan sonra Isparta'da İnşaat Mühendisi olarak bir firmada görev aldı. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Şuan Türk Akımı projesinde görev almakta ve insaport.com'da yazar editör olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes Twitter: https://mobile.twitter.com/ismailenes Facebook: https://www.facebook.com/ismaileness Instagram: https://www.instagram.com/ismaileness E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.