Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

Oceanix isimli şirket ile Mimar, iklim değişikliğiyle ilgili ortaya çıkabilecek felaketlerin önüne geçebilmek amacıyla birlikte yeni bir proje geliştirdiler.

Küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle oluşan buzullardaki erime, tüm dünyada deniz seviyelerinin yükselmesine neden oluyor. Bu da kıyı bölgelerindeki şehirlerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Olası; sel, fırtına ve tsunamiler gibi doğal afetlerin kıyı bölgelerindeki halk için yaşanabilecek tehlikeler arasında yer almaktadır.

Bunun için geliştirilen Oceanix City, tam anlamıyla yüzebilen bir şehir konsepti olarak planlanmaktadır. Oceanix City’nin ilk projelerinden farklı olan bu projede amaç her türlü zorluk koşullara uyum sağlayabilmesi ve ayrılıp tekrar birleştirilebilecek şekilde modüler olması amaçlanmıştır. Bu sayede ek modüller kullanılarak yeni bir yaşam alanı oluşturmak kolaylaşacaktır.

Modüllerin altından profiller ile okyanus dibine bağlanabilen bu şehirler, en zorlu hava koşullarına dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. 10 bin kişinin rahatlıkla yaşayabileceği belirtilen şehirlerde, ihtiyaca göre birleşip – ayrılma yapılabiliyor.

Proje ile ilgili Oceanix City ile MIT ilerleyen günlerde bir görüşme gerçekleştirecektir.

Proje ile ilgili Barış ÖZCAN tarafından hazırlanmış videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

VIAOceanix
KaynakOceanix
Önceki İçerik0
Sonraki İçerikDurmazlar Green City İlk Yerli ve Milli Hafif Metro Aracı
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Tel: +90 542 373 34 37 Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.