Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

Oceanix isimli şirket ile Mimar, iklim değişikliğiyle ilgili ortaya çıkabilecek felaketlerin önüne geçebilmek amacıyla birlikte yeni bir proje geliştirdiler.

Küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle oluşan buzullardaki erime, tüm dünyada deniz seviyelerinin yükselmesine neden oluyor. Bu da kıyı bölgelerindeki şehirlerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Olası; sel, fırtına ve tsunamiler gibi doğal afetlerin kıyı bölgelerindeki halk için yaşanabilecek tehlikeler arasında yer almaktadır.

Bunun için geliştirilen Oceanix City, tam anlamıyla yüzebilen bir şehir konsepti olarak planlanmaktadır. Oceanix City’nin ilk projelerinden farklı olan bu projede amaç her türlü zorluk koşullara uyum sağlayabilmesi ve ayrılıp tekrar birleştirilebilecek şekilde modüler olması amaçlanmıştır. Bu sayede ek modüller kullanılarak yeni bir yaşam alanı oluşturmak kolaylaşacaktır.

Modüllerin altından profiller ile okyanus dibine bağlanabilen bu şehirler, en zorlu hava koşullarına dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. 10 bin kişinin rahatlıkla yaşayabileceği belirtilen şehirlerde, ihtiyaca göre birleşip – ayrılma yapılabiliyor.

Proje ile ilgili Oceanix City ile MIT ilerleyen günlerde bir görüşme gerçekleştirecektir.

Proje ile ilgili Barış ÖZCAN tarafından hazırlanmış videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.