5
5771

Bu yazımızda yeni yönetmeliğimiz TBDY 2018’e göre Yüzeysel Temellerin Taşıma Gücü Analizi nasıl yapılmalı? ile ilgili bir çalışma hazırladık.

Temel taşıma gücünün  karakteristik dayanımı olan qk değerinin nasıl hesaplanması gerektiği, zemine aktarılan net gerilme değeri ile nasıl karşılaştırmamız gerektiği hakkında basit bir uygulama örneği çözdük burada. Zemin birim hacim ağırlığı, bina temel boyutları gibi değerlerin örnek değerler olduğunu hatırınızda bulundurmanızı rica ediyorum. Sizler çalışmalarınızda gerçek laboratuvar değerleri ve proje değerleri üzerinden çalışma yapabilirsiniz.

Bölüm 16.8.3’te Yüzeysel temellerin taşıma gücü analizi yapılırken temele aktarılan net gerilme miktarı ile temel taşıma gücünün karakteristik dayanımının karşılaştırılması istenmiştir. Burada q0 değeri temel seviyesinde etkiyen düşey yük olduğunu hatırımızdan çıkarmamalıyız. Yani burada bina ağırlığı, temel ağırlığı toplamından kaldırılan zemin ağırlığının çıkarılması sonucu bu değeri bulabiliyoruz.

Konu ile ilgili hazırladığımız örnek çözüme ait pdf dosyası aşağıdaki linkde verilmiştir.

TBDY 2018 Taşıma Gücü Analizi Örnek Çözüm

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

5 YORUMLAR

  1. Yaptığınız hesap sırasında aldığınız q değeri (sürşarj olarak geçer deprem yönetmeliğinde) hali hazırda temel kazısı sırasında kaldıralacak zeminin taşıma gücü kapasitesine olan faydasını temsil eder. Taşıma gücü kapasitesi hesaplanırken bu sürşarj değerini kullandığınızdan ötürü zemine yaptığınız basınç hesabında bu değeri çıkaramazsınız. Burda hesapladığınız taşıma gücü doğru olup zemine yapıyor olduğunu hesapladığınız basınç hatalıdır.

    • Merhabalar Gökhan bey 🙂 Mailinize cevap gönderdim ancak geldi mi bilemiyorum. Facebooktan arkadaslik gönderirseniz bana memnun olurum, birlikte istişare edelim bir hata varsa birlikte düzeltelim.Facebook inşaport grubunda paylasimlarimdan da ulasabilirsiniz. Ilginiz icin cok tesekkur ederim 🙂

  2. Konsolidasyon oturması gibi zeminin doğal efektif gerilmesi altında uzun süre yük ile sıkışmış zeminlerin yeni yapıların etkisinden ötürü ne kadar daha sıkışacağı gibi analizlerde yapılan kazının yapının yaptığı basınçtan çıkarılması durumu oluşur lakin burada böyle bir durum yoktur.

  3. Tabi ki söylediğimin yanlış olduğunu sizin yaptığınız hesapların doğru olduğunu düşünüyorsunuzdur lakin yönetmeliğin çözümlü örneğini (Deprem yönetmeliği tanıtımı sırasında çözülen örneği) incelerseniz hesaplanan taşıma gücü kapasitesinin direkt olarak yapının tabanında oluşan (1,4G+1,6Q) basınç ile kıyaslandığını görürsünüz. İsterseniz fotoğraf olarak da iletebilirim. (sayfa sayısı basmamışlar eğitim el kitabına)

  4. Merhaba. İsmim Cem Demir. Jeoloji mühendisiyim. Sitenizdeki taşıma gücü hesabında bir yanlışlık mı var yoksa ben mi yanlış görüyorum. Dönüş yaparsanız sevinirim.

    Hesabın ilk bölümünde c = 0.42 kg/cm2 olarak formülde yerine konulmuş ancak hesabın ikinci ve üçüncü bölümlerinde q = 70 kN/m2 , B = 20m ve Ɣ = 20 kN/m3 olarak yazılmış. Dolayısıyla ilk bölümdeki c değerinin de kN/m2 olarak eklenmesi gerekmez mi? Birim hatası var gibi düşünüyorum. Konu ile ilgili geri dönüş yaparsanız sevinirim.

    İyi çalışmalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.