Yapı Malzemeleri ve Kısımlarının Birim Hacim Ağırlıkları

Yapıların tasarımında en önemli etkenlerden biri olan Yapı Malzemeleri Birim Hacim Ağırlıkları ile ilgili İMO tarafından yayınlanan tablo yazımızda...

0
4733

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından hazırlanan “Yapı Malzemeleri ve Yapı Kısımlarının Birim Hacim Ağırlıkları” tablosunda inşaat alanında kullanılan malzemelerin yaklaşık birim hazim ağırlıkları verilmiştir.

İnşaat işlerinde birbirinden farklı olan kum, tahta, kil, kayalar, dallar ve yapraklar gibi Yapı Malzemeleri kullanılmaktadır. Bu malzemelerin kullanımı insanların varoluşundan günümüze kadar sürmüştür.

Yapıların tasarımında en önemli etkenlerden biri olan bu malzemeler ile ilgili İMO tarafından yayınlanan birim ağırlık tablosu yazımız ekinde bulunuyor. Bu ağırlıklar ile yapının kütlesi hesaplanabilmekte olup bu veriler hem zeminsel hem de yapısal hesaplamalarda kullanılmaktadır. Doğru hesaplama yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir husus olmaktadır.

Ayrıca, unutulmamalıdır ki bu değerler sadece ön fikir edinilmesi içindir. Gerekmesi halinde, birim hacim ağırlık malzemelerden rastgele alınan numuneler ile de tespit edilebilir. 

Birçok malzemeye ait birim hacim ağırlıkları ile ilgili çalışmamızı en kısa sürede yayınlayacağız. 

Takipte kalınız…

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.