‘Hayvanlar ve Biz’in ilk sergisi geçtiğimiz günlerde Sarıyer Belediyesi ev sahipliğinde ünlü isimlerin katılımıyla Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Projeyi dünyaya tanıtmak için Roger Waters’ın desteğiyle ‘Another Brick in The Wall’ şarkısına klip çekildi. Kült şarkının hakları 1979 yılından bu yana ilk kez Türkiye’deki down sendromlu bireylere verildi.

İKİ GÜNDE 50 BİN KİŞİ İZLEDİ HEDEF 10 MİLYON
Sözleri İZEV tarafından yeniden yazılan ve 4 gün süren klip çekimlerinde 30 farklı birey Selda Bağcan, Koray Avcı, Yavuz Dizdar, Funda Arar ve Kubat gibi ünlü sanatçılarla ‘Yaşam Hakkı – Duvar’ şarkısını yorumladı. Çalışmada zihinsel engelli gençlerin aslında sadece farklı gençler olduğu anlatıldı. İZEV Vakfı Gönüllü Marka Danışmanı Hakan Kural, “Klip önceki gün yayınlandı şu an 50 bin kişiye ulaştık. Hedefimiz bunun en kısa zamanda 10 milyon tıklamaya ulaşması. Neden 10 milyon çünkü tıklama artıkça çocuklara gelecek maddi destek de artacak” dedi.

“KLİPTE DUVAR YIKILDI, O DUVARIN YIKILMASI GEREKİYORDU”
30 farklı bireyin klip için bir araya geldiğini belirten Kural, “Toplu olarak ‘yaşam hakkı’ ifade edişi olsun istedik. Down Sendromlu ya da mental gençlerimiz balyozlarla klipte duvar yıktı. O duvarın yıkılması gerekiyordu. Bu bir imge ama kafalarda da bu imgeyi oturtabildiğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

“ŞARKI O DÖNEMDE ÖĞRETİM SİSTEMİNİ PROTESTO EDİYORDU”
Uluslararası platforma çıkarmak için 1979 yılında müzik sektöründe mihenk olan Roger Waters’ın desteğiyle ‘Another Brick in The Wall’ şarkısını seçtiklerini söyleyen Hakan Kural, “O dönemde öğretim sistemine karşı protesto şarkıydı. Şimdi de toplumda ‘engelli’ diye tanımlanan, bizim farklı bireyler dediğimiz insanların yaşam hakkını savunan bir şarkı olarak planladık” dedi.

18 NİSAN’DA YÜKLENEN VİDEO 200 BİNİN ÜZERİNE ÇIKTI

18 Nisan tarihinde yüklenen video 254.341 görüntüleme alarak hızlı bir büyüme sağladı fakat şuan için hedefin çok gerisinde. 10 milyon gösterim hedeflenen videonun daha fazla kitleye ulaşması gerekiyor.

ÖZEL SERTİFİKALI ALTINLAR ÜRETİLDİ
Haziran veya temmuz ayında New York’a gideceklerini dile getiren Kural, “Roger Waters ile birebir görüşme imkanımız olacak. Waters projeyi çok sevdiği için bu projenin görsellerinden oluşan, bizim çok önem verdiğimiz dünyada satışa sunulacak Nadir Metal tarafından yapılan özel hatır koleksiyon altınları var. Kendisinin talebi oldu, biz bu altınları kendisine götüreceğiz” şeklinde konuştu.

“YAŞAM KÖYÜ KURMAK İSTİYORUZ”
İZEV Vakfı Genel Sekreteri Merve Kılıç ise asıl hedeflerinin bu proje devamında ‘yaşam köyü’ kurmak olduğunu söyledi. Kılıç, “Bu uzun zamandır Türkiye’de düşünülen, üzerinde çalışılan bir proje. Farklı bireylerin aileleri bu dünyadan göçtüğü zaman, onların emanet edileceği kurumlar konusunda ciddi sıkıntılar var. Onların doğru desteklenecekleri kurum sayısı çok az. Maddi alt yapısı zayıf olan aileler için hemen hemen hiç yok diyebiliriz. Hedefimiz, bu proje ve devam serisindeki etkiyle birlikte destekçi kitlemizi ve farkındalığı büyütmek. Bu işin içine daha fazla insanın eklenmesini sağlamak ve bağımsız ‘yaşam köyü’ kurmak. Bu köyde her yaştan ve her engel grubundan bireylerin hem kısa süreli kalmasını, hem uzun süreli  emanet edilebilecek yurt kısımlarını bulunmasını saplamak” dedi. Heyecanları gözlerinden okunan gençler, klibin 10 milyon tıklanmaya ulaşmasını eklediklerini söyleyerek ikinci klibi çekmek istediklerini belirtti.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.