Yeni Ekonomi Programı sunumundan sonra mükelleflerin bütün bankalardaki hesaplarına e-haciz gönderildiği iddia edildi. Konu ile ilgili TBMM’ye araştırma önergesi verildi.

‘e-haciz’, diğer adıyla ‘e-kısıt’

30 Eylül’de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamuoyu ile paylaşılan 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı (YEP) sunumundan sonra, trafik cezaları da dahil, vergi ve SGK borcu bulunan toplam 3.3 milyon kişiye e-haciz uygulanmaya başlandığı iddia edildi. Mükelleflerin bütün bankalardaki hesaplarına e-haciz gönderildiği iddiasıyla, İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, TBMM‘ye konu ile ilgili araştırma önergesi verdi.

Hesaplara Kısıtlılık Şerhi konuldu

“Kısıtlılık” şerhi ile banka hesapları bloke edilen mükelleflere gerekçe olarak şunlar sunuluyor;

  • trafik cezaları,
  • askerlik,
  • seçim,
  • nüfus cezası,
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi,
  • RTÜK idari para cezaları,
  • öğrencilerin KYK borçları,
  • gümrük vergileri,
  • emeklilik keseneği ve
  • işsizlik sigortası prim borcu

Milletvekili İsmail Koncuk konu ile ilgili olarak; “Vergi yapılandırması yapan 2 milyon 879 bin 562 mükellef ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na prim borcu bulunan 792 bin 350 kişinin banka hesaplarına, bir yıl içinde 2 taksit ödeyemedikleri için, e-haciz konuldu. Mükelleflerin banka hesapları, ‘e-haciz’ ya da diğer adıyla ‘e-kısıt’ uygulaması ile “bloke” ediliyor.” dedi.

Bu durum iflasları artırır

Koncuk, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Temmuz ayı sonunda yaptığı açıklamada, vergi ve prim borçlarına ilişkin yapılandırma talepleri olduğuna dikkat çekilerek ‘Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir’ şeklinde açıklama yaptığını hatırlattı.

Koncuk; “O dönemde yapılandırmaya yeşil ışık yakılmıştı, ancak Yeni Ekonomi Programı sunumundan sonra mükelleflerin bütün bankalardaki hesaplarına haciz gönderildi” şeklinde konuştu. Koncuk bu durumun, ödeme zorluğu çeken ve zor durumda olan mükellef ve prim borcu olan vatandaşların iflaslarını artacağını da sözlerine ekledi.

Karşılıksız çek ve protestolu senetlerde rekor artış

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken,  “Ağustos ayı itibarıyla son 2 yılda karşılıksız çek tutarında yüzde 75, protestolu senetlerin tutarında ise yüzde 72 artış var.” dedi. “Esnafımızın krediye ulaşmasının önündeki engel olan kara liste sorununun çözülmesi, piyasalarda nakit sıkıntısını da çözecek ve rahatlatacaktır” diyen Palandöken, edi. çekini ödeyemeyen esnafın hapis cezası ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Palandöken, bu sorunun da bir an önce çözülmesini isteğiyle; “Türkiye Bankalar Birliği’nin raporları incelendiğinde ortaya çıkan tablo üzücü. Çek Kanunu yeniden düzenlenmelidir. Krediye ulaşmadaki zorluk çek ve senetlere ilgiyi artırdı. Bu durum da ödeme zorlukları sebebiyle yazılan çeklere ve protesto olan senetlere yol açtı.” dedi.

3.3 milyon kişiye e-haciz şoku başlıklı haber, Deniz AYHAN tarafından sozcu.com.tr internet sayfasında 12 Ekim 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

www.mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, www.turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikkonut kira ve satış fiyatları belli oldu
Sonraki İçerikEnerji Sektörü 10 milyar dolarlık krediyi yapılandırıyor!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.