yazı üstü

Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak yapılarla mücadele etmek ve yerel yönetimlerin imar planlarını hazırlarken kullanacakları bir sistemi oluşturmaya başladı. Bu sistemin oluşturulması için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü görevlendirilmiştir. Sistem çalışmaya başladığında kaçak yapılar tespit edilecek ve hemen yıkılacaktır.

İhalesi Çok Yakında Yapılacak!

Türkiye genelinde 15 milyon kaçak yapı bulunmakta olup, bunların 4 milyonu İstanbul’da bulunuyor. Bu sistem ile kaçak yapılar tespit edilip yıkılacak.

3 boyutlu şehir modelleri için ilk etap ihaleleri önümüzdeki günlerde yapılacak olup şehrin doku ve topografyası ile vizyon projelerinin seçilen pilot bölgelerde üç boyutlu olarak sayısal ortama aktarmayı ve çevrimiçi olarak kamuoyu ile paylaşmayı sağlayacaktır. Vatandaşlar, e-Devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne (TAKBİS) girerek, satın alacakları veya kiralayacakları gayrimenkulü bu sistem üzerinden tüm ayrıntıları ile birlikte görebilecekler.

3 Boyutlu Şehir Modelleri Nasıl Hazırlanıyor?

Modeli oluşturulacak bölgelerde kameralı uçaklarla uçuşlar yapılıyor ve fotoğraflanıyor. Elde edilen bu bilgilerden haritalar üretiliyor ve sonra bunların entegrasyonuyla ilgili ofiste çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda binanın cepheleri 3 boyutlu hale getiriliyor. Daha sonra da bu binaların mimari projeleri sayısallaştırılıp, binayla entegre ediliyor. Her bina için tapu ve kadastro bilgileri, maliki, brüt ve net alanları, üzerinde bir tahkikat bulunup bulunmadığı gibi bütün bilgileri de entegre edilecek ve sonra proje hayata geçirilecek.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

1 Yorum

  1. Bu işin siyasi ayağı ne olacak peki bizim gibi küçük belde belediyelerinde adamın kapısına kacak yapı tutanağı aştığında sen belediyeye varmadan adam başkanla makamda kahve keyfine başlamış oluyor ya bu isi doğrudan bakanlık alsın ya da küçük yerlerde belediyeler kapansın komik durumlar yasaniyor

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.