3’te 2 Çoğunluğun Ezici Üstünlüğüne Son Veren Emsal Karar

Kentsel dönüşüm davasında emsal karar! Kentsel dönüşüm kapsamında yaşadığı apartman 3'te 2 çoğunluğun kararı ile yıkılan ve kendisine iki yerine bir daire verilen Bilgin Çınarlıel, açtığı davayı kazandı.

0
1022

İzmir’de yaşayan Bilgin Çınarlıer’ın iki dairesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkıldı. Çınarlıer, kendisine iki yerine bir daire verileceğini öğrenince dava açtı. Açılan davanın ardından emsal bir karar alındı.

İnşaat Deryası sitesinde yer alan habere göre, İzmir’in Karşıyaka ilçesi Şemikler Mahallesi’nde iki daireye sahip olan Bilgin Çınarlıer isimli vatandaş, kendisine ait olan iki dairenin kentsel dönüşüme sokulacağını öğrendi. Üç katlı apartmanda yapılan incelemelerin ardından çürük raporu verildi ve yıkım çalışmaları başladı.

3’te 2 Çoğunlukla Protokol İmzalandı!

SPK lisanslı özel bir firma tarafından verilen rapora göre Bilgin Çınarlıer’in sahip olduğu 40’ar metrekarelik iki dairesi için 200 bin liralık bir ödeme yapılmasına karar verildi. Müteahhit ve apartmanda bulunan 3’te 2 çoğunlukla imzalanan protokolün ardıdan binanın nasıl yıkılacağı ve nasıl inşa edileceğine karar verildi. Bilgin Çınarlıer karar protokolüne katılmadı. Çınarlıer’in iki dairesi için 200 bin lira için bir ihale yapıldı. İhalenin ardından Çınarlıer’e ait olan iki daire pay sahiplerine 201 bin liraya satıldı. Satışın ardından bina yıkıldı.

Dairelerin piyasa değerinin çok altına satıldığı iddia eden Çınarlıer, avukatı Bayram Küçük’e başvurarak dava açtı. Açılan davada Avukat Küçük, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden satış işleminin iptalini istedi. Dava sonucunda haklı bulunan Çınarlıer’e 277 bin lira ödenmesine karar verildi.

Karşı tarafın karara itiraz etmesinin ardından dava dosyası İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne gitti.

Yerel mahkemeden emsal bir karar çıktığını anlatan avukat Bayram Küçük, “3’te 2 çoğunluğun ezici üstünlüğüne son vermiş olduk. Artık 3’te 2 çoğunluk dışında kalanlar mağdur olmayacak. Herkese örnek bir dava oldu. Müvekkilimin hakkını başlattığımız hukuk mücadelesi ile kazanmış olduk” ifadelerini kullandı.

Bilgin Çınarlıer ise, “Apartman görevlisiyim. Eşimle dişimizden tırnağımızdan arttırarak sahip olduğumuz iki dairemizi piyasa değerinin çok altında bir tutara satıldı. Mağdur olduk. İki daire almamız gerekirken tek daire verdiler. Biz de bunu kabul etmedik. Sonunda kazanmayı başardık” açıklamasını yaptı.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.