Yapı dergisinin haberine göre, AB projesi kapsamında ortaya çıkan “Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu”nun (International Sustainable Buildings Symposium-ISBS) ilki 2010 yılında Ankara’da, ikincisi 2015 yılında yine Ankara’da üçüncüsü ise 2017 yılında Dubai’de organize edilmiştir.

BAŞLANGIÇ TARİHİ: 18 Temmuz 2019
BİTİŞ TARİHİ: 20 Temmuz 2019
YER: Dallas, Texas-USA
DÜZENLEYEN: Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi işbirliği – Texas Tech Üniversitesi, Texas A&M Commerce Üniversitesi ile Amerika Dallas Mimarlık Enstitüsü destekleri ile
WEB ADRESİ: www.isbs2019.gazi.edu.tr

Sempozyumun Amacı
Çevre; doğal, ekonomik ve insani değerlerle birlikte, canlı ve cansız varlıkların her çeşit eylem ve davranışını etkileyen fiziksel, kimyasal, biyolojik ve toplumsal nitelikteki etkenlerin bütünüdür. Yapı da çevrenin bir bileşenidir ve yaşam süreci içinde yerel veya küresel ölçekte çevre ile ilişkilerini sürdürür.

“Sürdürülebilirlik”, son yıllarda her disiplinin kalkınma kuramları, modelleri ve politikaları içinde vurgulanarak kullanılan bir kavramdır. Ekosistem dengeleri bozulmadan çevre kalitesinin iyileştirilmesi, sürdürülebilir yapı tasarımının temel hedefidir.  Bu bağlamda, çevre bilinçli sürdürülebilir bir yapı, ekosistem dengelerini bozmadan canlı ve cansız varlıkların bir arada var olmasını sağlamalı, insan sağlığını güven altına almalı ve kaynakları ekonomik kullanmalıdır.

”Sürdürülebilir yapı”, ekolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel sürdürülebilirlik boyutlarıyla tanımlanabilir. Bu bağlamda, ekolojik sürdürülebilirlik; kaynakların ve ekosistemin korunumuna, ekonomik sürdürülebilirlik; kaynakların uzun dönem kullanılabilirliği ve kullanım bedellerinin düşük olmasına, sosyal ve kültürel sürdürülebilirlik ise; insan sağlığı ve konforunun sağlanmasına ve sosyal, kültürel değerlerin korunumuna ilişkin kurguları düzenler.
Sempozyumda, yurtiçi ve yurtdışından katılacak bilim adamları, uzmanlar ile uygulamacı ve denetim mekanizmalarında görev alan kurum-kuruluşların bir araya getirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef çerçevesinde, sürdürülebilirlik üzerine geleceğe yönelik öngörülerin ortaya konacağı ve çözümler üretileceği, Amerika’da, Türkiye’de ve diğer ülkelerde sürdürülebilir yapılar konusundaki gelişmelerin değerlendirileceği ve bilgi alışverişinde bulunulacağı bir tartışma platformu oluşturulacaktır.

“4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu (ISBS 2019)”, Amerika Mimarlar Enstitüsü Dallas Şubesi’nin (American Institute of Architects-AIA Dallas) her yıl düzenli olarak organize ettiği “North Texas Sustainable Showcase (NTSS 2019)” etkinliği ile bir arada gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda sempozyum, dünya genelinde çevre teknolojileri ve yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlar, şirketler, belediyeler ve diğer resmi ve özel kurum yetkililerini bir araya getirecektir. Bu sempozyum ile sektörde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası tüm firmalara kendi ürün ve hizmetlerini tanıtma, yerli-yabancı uzmanlar ve resmi kurum yetkilileriyle bir araya gelme, iş birlikleri oluşturma fırsatı da sunulmuş olacaktır.

Sempozyum Konuları

  • Sürdürülebilir Bina Tasarımı
  • Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri
  • Sürdürülebilir Kentsel Tasarım
  • Mühendislik Bilimlerinde Sürdürülebilirlik
  • Çevre Politikaları ve Uygulamaları

Sempozyum Programı
18 Temmuz 2019
– Kayıt
– Açılış Töreni
- ISBS 2019 (IV. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu) Oturumları
– NTSS 2019 (Kuzey Teksas Sürdürülebilirlik Gösterisi) Oturumları
– Sergiler
– Resepsiyon

19 Temmuz 2019
– ISBS 2019 (IV. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu) Oturumları
– Öğrenci Tasarım Sergisi
– ISBS2019 Kapanış Paneli
– Gala Yemeği

20 Temmuz 2019 Gezi Programı
– Modern Kent Turu
– Dallas Mimarlık Merkezi Sergisi
– Perot Doğa ve Bilim Müzesi
– Tarihi Kent Turu (Fort Worth Stockyards)
– Üzüm Bağları Turu (Grapevine Winery)
-Grapevine Gölü Tekne Partisi

Ayrıntılı bilgiye sempozyumun resmi web sitesi olan www.isbs2019.gazi.edu.tr adresinden ulaşaılabilir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik







CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.