Milyonlarca kişinin merakla beklediği imar barışında sona geliniyor. TÜRKSAT ve HAVELSAN’ın üzerinde çalıştığı sistem uyarınca başvurular, e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, “Anlık onaya dayalı değil, check up’lı bir sistem olacak. Müracaatlar ekim ayının sonuna kadar yapılabilecek, harç ödemelerinde son tarih 31 Aralık 2018 olacak. Yani başvuru sırasında ödeme zorunlu olmayacak” diye konuştu.

Yapı kayıt belgesinin ödeme yapıldıktan sonra çıkacağını da söyleyen Tuzcuoğlu, “yönetmelik çalışmalarının ana hatlarıyla netleştiğini, birkaç haftaya tamamlanacağını da aktardı. Vatandaşa çağrıda bulunan Tuzcuoğlu, “Formu dikkatli doldursunlar. Yalan beyanda bulunulduğu takdirde harç için yatırılan para irat kaydedilecek” dedi.

ADIM ADIM İMAR AFFI BAŞVURUSU

1-İmar barışı ve yapı kayıt belgesi” adıyla açılacak bölümde vatandaş, bakanlığın hazırladığı formu dolduracak, yapının fotoğraflarını çekip sisteme yükleyecek.

2- Bakanlığın yetkilendirdiği kurumlar üzerinden de başvuru yapılması gündemde. Tuzcuoğlu, “Bizim lisanslandıracağımız yerlerden bu işlemleri yapabilecekler. Yapı denetim firmaları, lisanslı harita kadastro büroları, il müdürlüklerini dahil etmeyi planlıyoruz” dedi.

3- Vatandaşa, beyanında değişiklik yapabilmesi için 24 saat süre tanınacak. Bu süre sonunda cep telefonuna SMS yoluyla banka hesap numarası gelecek.

4- Bankaya harcını yatırdıktan sonra ikinci bir mesajla yapı kayıt belgesinin hazır olduğu bildirilecek.

5- Her başvuruya özel bir barkod numarası verilecek. Vatandaş kendisine verilen barkod numarası ile e-devlet sitesi üzerinden yapı kayıt belgesini alabilecek.

6- Yalan beyanda bulunanların yapı kayıt belgesi iptal edilecek. Harç için yatırdıkları ücret irat kaydedilecek. Kişi hakkında yasal işlem başlatılacak.

7- Harç ödemelerde taksitlendirme seçeneğinden vazgeçildi.

8- Tamamlanmamış kaçak yapılarda “kaba inşaat” kriteri uygulanmaya başlanacak. Kaba inşaatı bitmiş, ince işçiliği süren yapılar imar barışından faydalanabilecek. Ancak, 31 Aralık 2017’den önce başlanmış olsa bile temeli atılıp bırakılmış yapılar kapsam dışında tutulacak.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik13 YORUMLAR

 1. harcı yatırdım ve yapı kayıt belgesının onaylandıgına daır msj geldı e devlette barkod numarası istiyor belgemi goruntuleyemıyorum bu belgeyı nerden alabilirim

 2. Merhaba iyi günler bende verilen tutarı dün yatırdım. 2 gün oluyor herhangi bir mesaj gelmedi. Hemen mi geliyor bu mesaj ? yapı kayıt belgesini çıkarmak istiyorum . e- devlet üzerinde ”İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması” ekranında başvurumun yanında ”ödendi” yazıyor . Yalnız herhangi bir yapı kayıt belgesi o sayfada bulunmuyor ve mesaj da gelmedi. Tam olarak ne olacak ve nereden çıktısını alabileceğim . Bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba Erhan Bey,

   İmar barışı başvurusunun onaylanması ve yapı kayıt belgesinin de ödenmesi halinde sistem tarafından Yapı kayıt belgesi oluşturuluyor. Yapı kayıt belgesi, e-devlet üzerinden bilgisayara indirilebilir ve belgesinin çıktısı alınarak istenen işlemler yapılabilir.

 3. alt kat komşum benim param yok ben girmiyorum bu işe dedi ama ben mecbur olduğum için onun parasınıda yatırdım.abonelik alacağı zaman benden belge istemek zorunda olduğu ve bu gelgeyi başvuruyu ben yaptığım için sadece benim çıkarabişleceğim söylendi.Sorum şu benden habersiz gidip harç yattı nede olsa deyip abonelik alabilirmi.

 4. Merhaba Yüksel Bey,
  yapı kayıt belgesinialıcam e devlet üzerinden barkot numarası istiyo bahsedilen barkot numarasını nedir tam olarak bende öyle bir barkot yok

 5. Ben 28 Haziran Cuma öğleden sonra bitime 2 gün kala yatırdım ancak henüz yapı kayıt belgesinin hazırlandığına dair mesaj gelmedi. 1 günden fazla oldu yatırdım ama henüz belgeyi görüntüleyemiyorum. Ne yapmam lazım??

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.