Google 13-18 yaş arası gençleri dünyayı geliştirecek fikirlerini paylaşmaları için Science Fair adında online yarışma başlattı. Yarışmaya 120’ den fazla ülkenin gençleri katılım gösterdi. Türkiye’ yi temsil eden Tuan Dolmen ‘ağaç titreşiminden enerji üretmek için ağaçların titreşimlerini toplamak üzere tasarlanmış dijital tarım modülü’ projesiyle 15 bin dolar burs ödülüne hak kazandı.

0
521

Google Science Fair, Google’ ın düzenlediği online bilim ve mühendislik yarışmasına 120’ den fazla ülke katıldı. Yarışın sonucunda Tuan Dolmen, beş ödülden birine hak kazandı.

Ağaç titreşimi ile enerji üretilebilecek!

Google 13-18 yaş arası gençleri dünyayı geliştirecek fikirlerini paylaşmaları için Science Fair adında online yarışma başlattı. Yarışmaya 120’ den fazla ülkenin gençleri katılım gösterdi. Jüri, son elemede yalnızca 20 projeyi seçti. Finalistler, Silikon Vadisi’ ne çağrıldı. Sadece 5 öğrenciye ödül verildi. Türkiye’ yi temsil eden Tuan Dolmen ‘ağaç titreşiminden enerji üretmek için  titreşimleri toplamak üzere tasarlanmış dijital tarım modülü’ projesiyle 15 bin dolar burs ödülüne hak kazandı.

Kendini bilime adamış genç: 25’ten fazla ödül

“Yaklaşık 1.5 yıldır bu proje için çalışıyordum. Çevreye duyarlı yaklaşımın öne çıkmasını ve ülkemizi daha büyük platformlarda temsil etmeyi hedeflediğim için bu yarışmaya başvurdum. Bilime ilgim evren ve evrenin genişlemesi gibi konulara merakımla başladı. ‘Science Fair’ katıldığım ilk yarışma değil. Daha önce de derece aldığım, okulumu ve ülkemi temsil ettiğim 25’ten fazla ulusal ve uluslararası yarışmalarda bulundum. Öğretmenlerim, ailem ve özellikle okulumdaki proje kulübü, beni cesaretlendirdi.

Son zamanlarda mikrosistemler için titreşim enerji üreteçleri oldukça revaçta. Ben de güneş ve rüzgar enerjilerinden farklı olarak bu alanda çalışmayı istedim. Dijital tarım sektöründe de belli sorunlar var. Tarım alanlarında bulunan modüller, enerjilerini kablolardan veya şarj edilemeyen pillerden alıyor. Ancak bunlar gereksiz malzeme kullanımına neden oluyor. Son zamanlarda bu soruna alternatif olarak kendi kendini besleyen sistemler üretiliyor. Ben de projemde ağaç titreşimlerinden enerji üretebilecek bir tasarım yapmaya karar verdim. Tasarımımla ağaç titreşimlerinden enerji üretmeyi başardım. Projemin ortaya çıkma sürecinde Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden öğretim üyesi Dr. Yavuz Öztürk ve Çağatay Daşman’ dan destek aldım. Özellikle sistemin teorik kısmını anlamam ve devre bilgisi üzerinde bana çok destek oldular. Ayrıca bir yıl boyunca ‘manyeto-optik’ laboratuvarında çalışmama izin verdiler.”

Tuan Dolmen, bu ödülü beklemediğini ve  ileride astrofizik alanında çalışmayı ve kuantum fiziğinin rölativiteyle çakıştığı nokta olan ‘Her Şeyin Teorisi’ üzerinde araştırmalar yapmayı hedeflediğini söyledi.

 

‘Ağaç titreşiminden enerji üretti. Google’ dan ödül aldı’ başlıklı haber www.hurriyet.com.tr sayfasında yayınlanıp tarafımca düzenlenmiştir.

DüzenleyenElektrik Müh. (Stu) Asena KURTAY

email: asena679@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.