Bartlett School of Architecture’daki Biyo-Entegre Tasarım Laboratuvarı, zehirli kimyasal boyaları ve ağır metalleri sudan filtreleyebilen yosunla aşılanmış fayanslar üretti.

Indus adı verilen yosunla aşılanmış fayanslar, Londra Tasarım Festivali kapsamında ilk kez İngiltere’de sergileniyor. Zanaatkarların kiremitlerin üzerine arıtmak için su dökebileceği kirli su kaynaklarına sahip bölgelerde inşa edilmek üzere tasarlanmıştır. Her kiremit basitçe kil veya benzer şekilde düşük maliyetli, yerel bir malzemeyi bir dizi “damar benzeri kanal” içeren fan şekilli kalıplara bastırarak yapılır . Bunlar, yaprakların yapısını ve suyu bitkinin her yerine eşit olarak dağıtabilmelerini taklit eder. Kuzgunlar daha sonra, deniz yosunu türevli bir hidrojelin “biyolojik iskelesi” içerisinde süspanse edilen mikro alglerle doldurulur . Bu, tamamen geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilirken yosunu canlı tutar.

Projenin lideri Bartlett PhD öğrencisi Shneel Malik , “Hidrojeli hazırlamak için gereken malzemeler, yosun hücreleriyle birlikte toz halinde temin edilebilir” açıklamasında bulundu. ” Yemek pişirmeye benzer şekilde, hidrojeni karolara uygulama için hazırlamak için suya doğru miktarda toz ekleyebilirsiniz.” Bir kez doldurulduktan sonra, fayanslar bir duvar içine monte edilir ve sisteme üst kısımdaki girişlerden su dökülür. Döşeme kanallarından sızar ve alttan toplanır. Kanallardan akarken, su, çevrede bulunan kirleticileri tüketmek ve parçalamak için alg veya mantar gibi mikroorganizmaların kullanıldığı biyoremediasyon adı verilen bir işleme tabi tutulur .

Bileşikler kirletici maddeleri sudan uzaklaştırır

Bu, simbiyotik bir ilişki, “Malik:“ Yosun, bu metalleri yakalayamadıklarını ve bu bitkilerin yetişemeyeceği bir şekilde üretmelerini sağlayan bir dizi bileşik üretir. ”Bileşikler, kirletici maddeleri sudan uzaklaştırır ve depolandıkları yosun hücresi içine bırakır. Dezeen, “Bir noktada hidrojel doymuş olacak ve değiştirilmesi gerekecek,” dedi. “Kesin zamanlama sudaki kirletici miktarına bağlıdır, ancak aylarca stabil olan birkaç formülasyon yaptık.”  Doymuş olduklarında algler taze bir partiyle değiştirilebilir. Bununla birlikte, baz karolar sürekli olarak yeniden kullanılabilir ve yeniden doldurulabilir.

Her modüler karo ünitesi, sonraki yarım tur ek yerlerine takılır ve böylece tüm sistemi ayırmadan tek tek çıkarılabilir. Bu, yerel yapılı çevrenin kısıtlamalarına kolay bakım ve adaptasyon sağladığı için çok önemlidir.

Yosunla aşılanmış fayans duvarının özel ebadı, mevcut alana ve suyun tamamen arıtılması için gereken mesafeye uyacak şekilde özelleştirilebilir. Malik, “Saha ziyaretlerimiz aracılığıyla, zanaatkar işçilerin, batılılaştırılmış yüksek teknoloji su arıtma çözümleri için yeterli boş alan olmadığını fark ettik” dedi. “Ek destek almak için ekonomik kapasiteye de sahip değillerdi. Dolayısıyla, mekânsal olarak uyumlu ve onlar tarafından inşa edilip korunabilen bir sisteme ihtiyacımız vardı.” Bu nedenle, fayansları, proje bir kez ortaya çıktıktan sonra, Bio-ID Lab tarafından farklı kirletici maddelere tekabül eden farklı bir kanal sistemi ile ısmarlama olan şablonlar vasıtasıyla kalıplama fikri.

Ağır metal nanoparçacıkları alg hücrelerinden çıkarılacak

Projenin gelecekteki dönüm noktaları İngiltere’deki performans testlerini içeriyor ve daha sonra Malik, Hindistan’daki yerinde yüzey ve yeraltı suyunun yüzde 80’inin kirlendiği pilot bir proje olduğunu umuyor . Mevcut İndus yinelemesinde kirleticiler yalnızca yakalanırken, sistemi ağır metal nanoparçacıkları alg hücrelerinden çıkarmak için hidrojelin işlendiği ikinci bir aşama içerecek şekilde genişletme tutkusu vardır.

“Teşvik tabanlı bir kapalı döngü sisteminde”, bu değerli hammaddeler daha sonra bunları kendi üretim süreçlerinde kullanan yüksek teknoloji şirketlerine satılabilir. Indus, 22 Eylül’e kadar sürecek olan Londra Tasarım Festivali 2019’daki V&A sergisinde ve çevresinde sergilenen çeşitli çalışmalardan biri .

Etkinliğin bir parçası olarak Kengo Kuma’nın bambu yuvası ve sürdürülebilir hayvan merkezli vahşi yaşam barınakları sergisi de sergilenecek .

Sürdürülebilir bir biyomateryal olarak yosun kullanan diğer yeni projeler arasında Vollebak’ı çalıştıran tamamen gübreli bir tişört yer alıyor. Bununla birlikte Şili tasarımcı Margarita Talep’in tek kullanımlık plastik alternatifi de sergide bulunuyor.

Sudan Toksik Boyalar Alabilen Yosunla Aşılanmış Fayanslar adlı yazı www.dezeen.com sitesinde 21 eylül tarihinde yayınlanmıştır.

Yazar: Mimar (Stu) Nihal GEZER

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.